Merkez Bankası’nın kripto para yönetmeliğine karşı iptal davası açılıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Türkiye ve dünyada kripto para piyasasının gündemine oturan kripto varlıklarla ödeme alınmasını önleme adımına karşı dava açılıyor.

Hukuk şirketi GlobalB’nin kurucu ortağı Sima Baktaş, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Kurucu ortağı olduğum GlobalB A. Ş. olarak kripto para ile kayıt aldığımız ve gelecek iş planımızda kripto para ile ödeme iş modelimiz olmasından dolayı Merkez Bankası’nın kripto para ödemelerini yasaklayan yönetmeliğine karşı iptal davası açıyoruz.” dedi.

Baktaş, ilgili yönetmeliğin Borçlar Kanunu’nun 26. Maddesindeki “Sözleşme Özgürlüğü İlkesi”ne aykırı olduğunu savunuyor. Yönetmelik hükümlerinin kanunlara aykırı düzenlenemeyeceğini söyleyen Baktaş, “Bu nedenle bu yönetmeliğin iptali gerekir.” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

16 Nisan 2021 tarihli ve 31456 sayılı Resmi Gazete’de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yayınlandı. Yönetmelikte kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılamayacağı, kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacağı belirtildi. Söz konusu yönetmeliğin 30 Nisan 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: