Merkez bankası başkanı açıkladı: Dijital Yuan’da 300 milyon dolara ulaşıldı

Hong Kong fintech haftasında bugün konuşan Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, birkaç şehirde devam eden dijital yuan testlerinin başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.

yi-gang

Çin’in merkez bankası Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang, dijital yuan kullanılarak yaklaşık 4 milyon işlem gerçekleştirildiğini ve bunun toplamda 2 milyar yuan’dan (299 milyon ABD doları) fazla bir rakama denk geldiğini söyledi.

Başkan Gang, mikro-krediler ve risk yönetimi de dahil olmak üzere, Çin’in dijital yuan’ı yayması konusunda büyük öneme sahip finansal hizmetleri, özellikle uzak bölgelerde yeni teknolojilerle desteklediklerini belirtirken, koronavirüs pandemisinin de temassız bankacılık ihtiyacını artırdığını ve tüketici ihtiyaçlarıyla güvenliğini dengelemek isteyen merkez bankaları için bu durumun zorluklar yarattığını söyledi.

Sanal bir panelde Uluslararası Ödemeler Bankası Genel Müdürü Agustin Carstens ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klass Not ile konuşma yapan Yi Gang tüketicilerin özel bilgilerini korumanın zorluklarından da bahsetti.

Reuters’in haberine göre ise Yi panelde, dijital yuan’ın hala erken bir deneme aşamasında olduğunu ve kısa süre içinde hayata geçecek bir proje olmadığını belirtti. Yi konuyla ilgili olarak, “Çin özellikle şeffaflık anlamında mükemmele yakın bir iskelet oluşturmalı” dedi.

Dijital yuan, ülkede hızla kullanıma giriyor. Yakın zaman önce Çinli akıllı telefon devi Huawei, yeni tanıtılan amiral gemisi telefonu Mate 40’ın dijital yuan’ı da destekleyeceğini açıklamıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: