Merkez Bankası açıkladı: BKM’ye ödemeler alanında ilave sorumluluklar verilecek

TCMB’nin niçin BKM’ye hakim ortak olma kararı aldığı konusu netlik kazanıyor. TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener, BKM’ye ödemeler alanında ilave rol ve sorumluluklar verileceğini söyledi.

para türk lirası

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), geçtiğimiz günlerde Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) çoğunluk hissesini alarak hakim ortak olduğunu bildirmiştik. TCMB’nin Blockchain alanında da çalışmalar yapan BKM’ye hakim ortak olması anlamlıydı.

TCMB Başkan Yardımcısı Emrah Şener, AA’ya yaptığı açıklamada, bankanın neden BKM’de hissedar olma kararı aldığı sorusunu yanıtlandırdı.

Şener, “Ödemeler alanına ilişkin bankamızca belirlenen geliştirme konularında BKM’ye ilave rol ve sorumluluklar verilecektir.” dedi. BKM’nin kesinlikle kâr amacı güden bir kuruluş olmayacağını vurgulayan Şener, sözlerinin devamında “Burada alınan karar, ödeme sistemleri ve finansal teknolojilere uyumu güçlendirmek ve dönüşümünü yönlendirmek amacıyla alınmıştır. Bu inisiyatifin amacı, ödeme sistemlerinin kamu yararı gözetilerek, kapsayıcı, kesintisiz, etkin ve verimli işletilmesi yönünde bankamıza düşen sorumlulukların yerine getirilebilmesidir.” şeklinde konuştu.

“Ödemeler alanında dünya çapında örnek model olmak istiyoruz”

Şener, Merkez Bankası olarak ödeme sistemlerinde dünya çapında örnek model olabilecek, teknolojisini günün isteklerine uygun şekilde sürekli geliştiren ve rekabetçi bir ödemeler ekosisteminin oluşmasına katkı sağlamak istediklerini ifade etti.

TCMB Başkan Yardımcısı, “Öngörülen yeni yapıda BKM, kartlı ödemeler alanındaki faaliyetlerinin yanında, yenilikçi ödeme yöntemlerine yönelik uygulama alanlarını araştıracak, 7/24 çalışacak anlık perakende ödemeler platformunun geliştirilmesine katkı sunacak, QR kod ve açık bankacılık gibi ödemeler alanının ihtiyacı olan standartların oluşturulmasında aktif rol alacaktır. BKM’nin uzun vadede yurt dışına açılması ve ağını genişleterek ülkemizin ödemeler alanında önce bölgesel, daha sonra küresel bir referans noktası haline gelmesi için üstleneceği role ilişkin yol haritamızı da yakında kamuoyu ile paylaşacağız.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: