Mart ayında Bitcoin’i bekleyen 5 olay

Şubat ayının Bitcoin için iyi geçtiği söylenemezken Mart ayında lider kripto parayı yakından ilgilendiren birkaç önemli gelişme olacak.

Geride kalan Şubat ayının özellikle fiyat anlamında Bitcoin için iyi geçtiği söylenemez. Bir numaralı kripto para, geçen ayı 9300 dolar seviyelerine açarken kapanış 8600 dolar ile oldu.

Mayıs ayında gerçekleşecek olan blok ödülü yarılanmasına her geçen gün biraz daha yaklaşılırken Mart ayında nasıl bir yol izleyeceği merakla beklenen Bitcoin’in fiyatını etkileyebilecek birkaç önemli gelişme olacak.

ABD Temsilciler Meclisi’nde kripto para toplantısı

Kripto paralar ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde bir kez daha masaya yatırılıyor. 24 Mart’ta gerçekleşecek olan komitedeki duruşmada Facebook’un kripto parası Libra’nın ana gündem maddesi olması bekleniyor.

Hash rate artışları

Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden hash rate’in Mart ayında özellikle yarılanmaya yaklaşıldıkça önemli ölçüde artış göstermesi bekleniyor. Bu beklenti, özellikle kripto para madenciliği devi Bitmain’in Antminer S19 Pro cihazını tanıtmasından sonra yükseliş kazandı. Henüz ne zaman piyasaya sürüleceği açıklanmayan bu yeni cihazların sunduğu hash rate, piyasadaki mevcut en iyi cihazdan yüzde 40 daha fazla.

Blockchain.com’dan elde edilen son veriler, Bitcoin’in hash rate’inin zirvelere yakın noktada seyrettiğini gösteriyor. 28 Şubat itibari ile hash rate, 121 kentilyon olarak kaydedildi. Şimdiye kadarki en yüksek seviye, Ocak ayında 123 kentilyon olarak ölçüldü.

Koronavirüs salgını

Mart ayında hem sektörü hem de doğrudan Bitcoin’i etkilemesi beklenen bir diğer önemli gelişme Koronavirüs olacak. Her geçen gün yayılan ve son olarak ABD’de bir kişinin ölümüne yol açtığı söylenen virüs nedeniyle dünya çapında birçok önemli kripto para konferansı iptal ediliyor, bazı bölgelerdeki kripto para şirketlerinde işlerin aksadığı bildiriliyor. Virüsün İtalya’da güçlü bir şekilde ortaya çıkmasıyla beraber küresel hisse senedi piyasalarında büyük bir satış dalgası görülmüş, Bitcoin de bundan nasibini almıştı. Salgının seyrine bağlı olarak Bitcoin’in fiyatında volatil hareketler görülebilir.

CME vadelilerinin son işlem günü

CME’deki Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin son işlem gününün Bitcoin’de volatilite yarattığı artık neredeyse kesin olarak kabul ediliyor. Mart ayı sözleşmeleri son kez 27 Mart’ta işlem görecek. Bu tarihin öncesinde ve sonrasında Bitcoin fiyatının daha değişken olması bekleniyor.

Bakkt Pay?

Önümüzdeki ay Bitcoin için önemli bir başka gelişme Bakkt Pay’in piyasaya sürülmesi olabilir. Şirket, Şubat ayının başında uzun süredir beklenen mobil uygulamadan ilk görüntüyü paylaşmıştı. Uygulama, tüketicilerin ödüller, sadakat puanları, oyun içi varlıkları, hediye kartları ve Bitcoin başta olmak üzere kripto paraları tek bir yerden kontrol etmelerine ve kullanmalarına olanak sağlayacak. Tüm bu dijital varlıkların her yerde harcanmasını kolaylaştırmayı hedefleyen şirket, geçen senenin başlarından beri uygulama için yoğun mesai harcıyor. Bu noktada, Bitcoin’i ilgilendiren en büyük gelişme ise uygulamanın Starbucks mağazalarında Bitcoin ile kahve alımının önünü açacak olması. Geçen sene Starbucks, mağazalarında Bakkt sistemini kullanacak Bitcoin ödemelerine izin verme taahhüdü karşılığında şirketten önemli miktarda hisse elde etmişti.

Bakkt, erken erişim için kayıtları almaya başlarken uygulama Mart ayında bir ihtimalle piyasaya çıkabilir.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: