Madencilik devi: Bitcoin’de büyük değişimlerin yaşanacağı kırılma anı yaklaşıyor

Büyük madencilik havuzlarından BTC.Top’un kurucusu Jiang Zhuoer, önümüzdeki halving’le birlikte yaşanacak olan boğa sezonunun tahmin edilebilen son boğa sezonu olacağı yorumunda bulundu. Zhouer ayrıca Bitcoin yarılanmasının ardından artık büyük değişimlerin yaşanacağı bir kırılma anının geleceğini ileri sürüyor.

Çin’in ikinci en büyük madencilik havuzu olan BTC.Top’un kurucusu Jiang Zhuoer, Bitcoin yarılanmasının ardından artık büyük değişimlerin yaşanacağı bir kırılma anının geleceğini belirtti.

8BTC’de yer alan habere göre Zhuoer, önümüzdeki halving’le birlikte yaşanacak olan boğa sezonunun tahmin edilebilen son boğa sezonu olacağı yorumunda bulundu. Zhuoer’in kurucusu olduğu madencilik havuzu BTC.Top, Çin’in bu konudaki en büyük ikinci şirketi…

“Bitcoin kralı” olarak da bilinen Zhuoer, konuyla ilgili Çin Twitter’ı Weibo’da Bitcoin yarılanmasıyla ilgili görüşlerini paylaştı. Bilindiği üzere Mayıs ayında gerçekleşecek 3. Bitcoin yarılanmasıyla birlikte fiyatta ciddi hareketlilik bekleniyor.

Halving (yarılanma) nedir?

Bitcoin, yaratıldığı yıl olan 2009’dan bu yana blok ödülleri her 4 senede bir yarıya indirilecek şekilde dizayn edildi. Şu ana kadar, 28 Kasım 2012 ve 9 Temmuz 2016’da olmak üzere iki ‘halving’ yaşandı. Bir sonraki ‘halving’in ise 12 Mayıs’ta olması beklenirken burada blok başına olan ödül sayısı yarıya inerek 6,25 BTC’ye düşecek.

Yarılanma olayına fiyat performansı açısından bakıldığında ise daha önceki iki ‘halving’in 1 yıl öncesinde ve sonrasında fiyatlarda ciddi yükselişler yaşandığı görülüyor. Bitcoin’in yükseleceğine inananlar bu kez de ciddi fiyat artışlarının olacağını belirtirken, bazı uzmanlar ise tarihin gelecekte olacakları göstermeyebileceğini söylüyor.

Jiang kırılma noktasını görüyor

Jiang’ın yorumuna göre ise ‘halving’le beraber ciddi bir boğa dönemi başlayacak ancak bu, önceden tahmin edilebilen son boğa sezonu olacak. Jiang’ın yorumları şu şekilde:

  1. Bitcoin’in demografik yapısında ‘halving’den sonra keskin bir düşüş yaşanacak. Aslında daha önceden Bitcoin’i bilmesi gerekenler, yarılanmanın ardından Bitcoin’i öğrenecekler.
  2. Yarılanmanın ardından piyasaya girmesi beklenen Bitcoin arzı yüzde 50 azalacak.
  3. Şu an Bitcoin’in pazar payı azalmaya devam ediyor ve kripto para piyasası da gayrimenkul ve ABD hisseleri gibi varlıklarla benzer olacak.

Bazı uzmanlar Bitcoin’in yasal ve uygun yollarla alınabilecek seviyeye geldiğinde müthiş bir yatırımcı potansiyeline sahip olacağını düşünüyor. Ancak Bitcoin’in hisseler gibi tüm dünya tarafından kabul edilebilir bir geleneksel yatırım aracı olması için önünde uzun bir yol var. Dolayısıyla bu anlamda ne olacağını tahmin etmek hala çok zor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: