Litecoin, XRP’nin tahtını aldı

Bugün yüzde 17 oranında fiyat artışı yaşayan Litecoin, piyasa değerine göre yapılan sıralamada XRP’nin önüne geçti.

Bitcoin‘deki fiyat artışı yerini biraz sakinliğe bırakırken altcoin‘ler atağa geçti. Piyasa değeri açısından büyük altcoin’ler de bu trendde önemli fiyat artışları yaşadılar. Bunlardan biri de Litecoin’di.

2011 yılında Charlie Lee tarafından oluşturulan bir kripto para olan Litecoin, bugün yüzde 17 oranında değer kazandı ve 150 doların üzerine tırmandı. Fiyat artışıyla birlikte kripto paranın piyasa değeri 10 milyar 150 milyon dolara çıktı ve böylece Litecoin, sıralamada XRP’nin tahtını aldı.

Bilindiği üzere XRP, Ripple şirketi tarafından oluşturulan bir kripto para. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) da yakın zaman önce Ripple ve iki yöneticisini mahkemeye vermişti. Bu dava, XRP’nin fiyatını derinden etkiledi ve kısa sürede değer kaybı yüzde 60’lara ulaştı. Bugün XRP 0.22 dolardan işlem görüyor ve 10 milyar 84 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Sıralamadaki son görünümde Litecoin en büyük dördüncü kripto para iken XRP beşinci sırada. XRP’nin bir basamak altında ise 8.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle yakın zaman önce piyasaya sürülen Polkadot (DOT) yer alıyor. XRP’nin fiyatının aynı kalması ve DOT’un 12 doların üzerine çıkması senaryosunda XRP bu defa altıncı sıraya gerileyecek.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: