Litecoin, beklenen MimbleWimble’a bir adım daha yaklaştı

Litecoin’de daha iyi bir ölçeklendirme ve gizlilik vadeden MimbleWimble teknolojisinin ana ağda etkinleştirilmesine bir adım daha yaklaşıldı.

litecoin

En büyük kripto paralardan Litecoin, daha iyi bir ölçeklendirme ve gizlilik sunan MimbleWimble teknolojisinin yeni bir sürümünü sistemine entegre ediyor.

Şu anda en büyük 7. kripto para olan Litecoin, sistemine yeni ve deneysel gizlilik özellikleri ekliyor. Bilindiği üzere, ilk olarak 2019 yılının Kasım ayında önerilen MimbleWimble, Litecoin ağını kullananlar için gizlilik seçeneği sunan bir protokol. Projede bu entegrasyondan sorumlu kişi olan David Burkett, uygulama için yeni bir güncelleme oluşturdu. Çok ciddi bir ilerleme kaydedildiğini belirten Burkett, 15 Mart itibariyle ilk kodun tamamlanacağını ve incelenmeye hazır olacağını söyledi.

Burkett attığı tweet’te, “Özellikle senkronizasyon konusunda, hala MWEB kodunu geliştireceğimiz birçok seçenek var. Ve bunu yapacağız. Ancak şu anda kalan işlerin çoğunluğu, başlangıç için gerekli değil. Kodu, incelenmesi için 15 Mart’ta sunacağım” dedi.

1 yıldan fazladır geliştiriliyor

Litecoin’in MimbleWimble uygulama projesi 1 yıldan fazladır geliştirme aşamasında ve hatta MimbleWimble Ek Blok (MWEB) testnet’i de geçtiğimiz Eylül ayında yapıldı.

Burkett, Litecointalk’taki yeni gönderisinde, Monero’da kullanılan madencilik algoritması olan RandomX’in baş geliştiricisi Tevador’un yeni bir önerisi olan MingleJingle’ı anlattı. RandomX, ağı ASIC madenciliğinden koruma hedefli olarak yüksek düzeyde güvenlik sağlamak amacıyla 2019’da Monero’nun ana ağında etkinleştirilmişti.

MimbleWimble protokolünün yeniden tasarlanmış hali olan MingleJingle, tamamen etkileşimsiz işlem seçeneği sunuyor. Bu da göndericinin, alıcının sadece 2 genel anahtardan oluşan adresini bilmesinin yeterli olacağı anlamına geliyor. Sistemin diğer önemli özelliklerinden bazıları ise cüzdanlara eklenemeyen adresler ve adreslere eklenemeyen işlem çıktıları…

Burkett’e göre, Tevador’un Monero’daki gizli adreslerle ilgili büyük tecrübesi, projedeki iyileştirmelerin ve MWEB adresleme ile çıktı yapısının geliştirilmesinin sorunsuz yapılmasını sağladı.

2021’de etkinleştirilmesi bekleniyor

Genel mekanizmanın işlem ayarlarını gizleyecek olan sisteme ince dokunuşlar da yapan Burkett, kodun yeni testnet için hazır olduğunu belirtti ve kodun MWEB’yi desteklemek için gerekli tüm fikir birliği, P2P ve cüzdan kodunu içereceğini de sözlerine ekledi:

“Tek eksik olan aktivasyon kodu olacak. Onu da incelemeler ve denetimler bittikten sonra ekleyeceğim”

Burkett daha önce MimbleWimble güncellemesinin 2021’de Litecoin’in ana ağında etkinleştirildiğini görmeyi umduğunu söylemişti. Madenciler ve düğüm operatörlerinin destekleriyle beraber bu sağlanacakmış gibi gözüküyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: