Lisk ekibi, CoinMarketCap’te 500 milyon dolarlık hacimle listelenen borsaya karşı uyarıyor

Popüler kripto para projelerinden biri olan Lisk, yatırımcılarını ve kullanıcılarını, kripto para borsası ExtStock’a karşı uyardı.

Lisk’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bugün LSK’nin ExtStock borsasında listelendiğini duyurmuştuk. Lisk topluluğu, borsada kullanıcıların paralarını alıkoymak gibi büyük sorunlarlar yaşandığını bildirdi. Güvenlik nedeniyle eski tweet’i kaldırdık ve herkese çok dikkatli olmalarını öneriyoruz.” denildi.

Lisk ekibi böyle uyardı, kaynak: Twitter

Öte yandan sosyal medya platformu Reddit‘te bir kullanıcı da borsanın arkasındaki “EXCHANGE CLOUD LIMITED” şirketinin İngiltere’de sadece bir pound’luk varlıkla kayıtlı ve herhangi bir ticari faaliyet göstermeyen şirket olduğunu ileri sürdü.

ExtStock’tan iddialara karşı henüz bir açıklama yapılmadı. Borsada CoinMarketCap’teki verilere göre, son 24 saatte 570 milyon dolar değerinde alım satım yapılmadı fakat bu miktar, böylesine bilinmeyen bir borsa için epeyce yüksek. Bu, yüksek olasılıkla borsanın işlem hacimlerinin hemen hemen tamamen sahte olduğu anlamına geliyor. Borsa, 2018 yılında faaliyete geçti ve Google Analytics verilerine göre extstock.com, Nisan ayı boyunca sadece 62 bin ziyaret aldı. Siteye ziyaretlerin yüzde 5’inden fazlası Türkiye’den yapılıyor. En büyük pay ise yüzde 19 ile Belçika’da. Onu, Endonezya, Rusya ve Slovakya izliyor.

Son olarak borsada Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların fiyatları, ortalama piyasa fiyatına göre önemli ölçüde yüksek. Piyasa değeri ile en büyük kripto para, 8850 dolardan işlem görürken ExtStock’ta 9500 dolar. Son dönemlerde ismi pek bilinmeyen birçok borsa, Bitcoin fiyatını diğer borsalara göre daha yüksek göstererek arbitraj yapmak isteyen kullanıcıları tuzağa çekiyor. Daha önceki bir başka haberde bildirdiğimiz gibi, arbitraj amacıyla bu gibi borsalara gönderilen kripto paralar bir daha geri alınamıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: