Kripto para yatırımı için topladığı yüz binlerce doları lüks yaşamına harcadı

Amerika’da kendisini üst düzey bir iş adamı ve kripto para trader’ı olarak tanıtan bir adam, kendisine kripto paralarda işlem yapması için verilen parayı lüks arabalara, gezilere ve pahalı partilere harcadı.

ABD’de Illinois Federal Mahkemesi, kendisini üst düzey bir iş adamı ve kripto para trader’ı olarak tanıtan ve yatırımcılarının varlıklarını çaldığı belirtilen Brock H. Flagstad hakkında bir şikayet aldı. Dava dosyalarındaki bilgilere göre, Flagstad toplam 2 milyon dolarlık havuzdan lüks yaşamını finanse etmek için yüz binlerce dolar parayı kendi hesabına geçirdi. Müşterilerine, onların paralarıyla kripto para ticareti yaptığını belirten Flagstad kendisine inandırmayı başardı ve uzun süre paraları almaya devam etti. Ancak Flagstad birçok dolandırıcının yaptığı gibi paraları borsaya değil kendi hesabına geçiriyordu.

Folding Light LLC, ve The James Streibich Revocable Trust gibi şirketler bu isimden davacı oldular ve hırsızlık, sözleşme ihlali, komplo gibi suçlamalarla tazminat talep ediyorlar.

Burada ana suçlama tüm ICO dolandırıcılıklarında görüldüğü gibi güven ihlali… Davada, James Streibich Trust, Brock Flagstad’ın fonları özel jetlerde seyahat etmek ve lüks arabalar kullanmak için kullandığını iddia ediyor.

Flagstad Streibich’i dolandırmak için birkaç gizli şirket oluşturdu

Flagstad, düzenini kurmak ve yatırımcıları inandırmak için 7 paravan şirket kurdu ve bunları para aklamada kullandı. Dosyada Flagstad’ın 2018 yılında Streibich’le kontakt halinde olduğunu belirtiyor. Konuşmalarda yatırım fırsatlarından bahseden Flagstad, sonunda Streibich’ten 2 milyon dolar almayı başardı. Streibich’in avukatı bile paranın yatırıma gideceğinden emin olmuştu. Buradaki konu adeta “Wall Street Kurdu” adlı filmde olduğu gibi bazı iş adamlarının yatırımcıların paralarıyla lüks arabalar alması, yatlarla gezilere gitmesi ya da pahalı partiler vermesini hatırlatıyor.

Belgeler, Brock Flagstad’ın işlemlerin başlamasından bir hafta sonra Folding Light’tan para çektiğini gösteriyor. Flagstad aldığı parayı kendine ve kurduğu paravan şirketlerin hesaplarına gönderiyordu. Folding Light ekibi ise 2018 yılında bir dönem yatırımları bırakmayı ve yeni bir şirket kurmaya karar verdi.

Flagstad bu taleplerin ardından 2019 yaz aylarında Streibich’e olan kâr ödemelerini durdurdu ve Georgia eyaletine taşındı. Bu taşınmadan sonra ise tüm aramalara rağmen telefonlara çıkmadı, diğer iletişim araçlarından da cevap vermedi. Flagstad’ın şu anda resmi adresi Şikago’da ve bu adrese tam 17 şirket kayıtlı.

Yatırımcılar, Flagstad’ın aynı yöntemle Şikago’daki yatırımcılardan da para topladığını belirtirken, gazeteler ise onun bu yolla milyon dolarlar topladığını yazıyor.

Belgelerde, Flagstad’ın hesaplarına en az 849 bin dolar aktardığı belirtilirken, ondan “açgözlü yatırımcı” sıfatıyla bahsediliyor ve “Flagstad özel jetler ve pahalı arabalardan oluşan lüks hayatını sürdürmek için aç gözlü ihtiyaçlara sahip” yorumu yapılıyor.

Flagstad’ın avukatı Stan Sneeringer ise Law360 ile yaptığı bir konuşmada iddiaların sahte olduğunu söyledi ve hatta suçlamalara karşı çok güçlü bir savunma yapacaklarını söyleyerek “Herkes, özellikle burada olduğu gibi, iddiaların, duyum ve inanç üzerine yapıldığı yerlerde, bir şikayette bulunup istediği her şeyi iddia edebilir. Bu iddiaları mahkemede kanıtlamak başka bir meseledir.” şeklinde konuştu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: