Kripto para yatırımcısı 150 kişi, yüzde 224 bin kâr vadiyle dolandırıldı

ABD’de Meta 1 Coin isimli kripto para yatırım yapan 150’den fazla kişinin yüzde 224 bin kâr vadiyle dolandırıldığı, dolandırıcıların topladıkları paraları lüks arabalara harcadığı bildiriliyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Cuma günü yayınlanan basın bülteninde, 4.3 milyon dolarlık bir kripto para dolandırıcılığına karışan aralarında bir eski Washington eyalet senatörünün de bulunduğu üç kişinin varlıklarının dondurulduğunu bildirdi.

SEC’den yapılan açıklamaya göre bu kişiler, ABD ve dünya çapında 150’den fazla kişiyi yüzde 224 bin kâr vadederek “Meta 1 Coin” adını verdikleri kripto paraya yatırım yapmaya ikna etti.

Kişilerin kimliğini de açıklayan kurum, söz konusu senatörün David Schmidt, diğerlerinin ise Florida’da yaşayan Robert Dunlap ile Nicole Bowdler olduğunu belirtti. Dolandırıcıların kurbanlardan elde ettikleri paraları 215 bin dolarlık bir Ferrari dahil olmak üzere lüks arabalara harcadıkları ifade edildi.

Üçlünün yatırımcılara kripto paranın 1 milyar dolarlık sanat koleksiyonu veya 2 milyar dolarlık altın ile desteklendiğini söylediği iddia ediliyor. İddiaya göre yatırımcılar, hiçbir zaman kripto para almazken hiçbir getiri de elde edemediler. Dahası, yatırımcılara Meta 1 Coin’in risksiz olduğu ve asla değerini yitirmeyeceğinin söylendiği de kaydedildi.

Meta 1 Coin Trust şirketi ile diğer üç isim, federal menkul kıymet yasalarının menkul kıymet kaydı ve sahtekârlıkla mücadele ile ilgili hükümlerini ihlâl etmekle suçlanıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: