Kripto para yatırımcılarından topladıkları paralarla lüks içinde yaşadılar!

Sözde bir kripto para yatırım şirketinin iki yöneticisi, yatırımcılardan topladıkları paraları özel jetlere, lüks arabalara, mücevher, büyük evler ve kıyafetlere harcadı.

Bir kripto para “yatırım” firmasının yöneticileri saadet zinciri kurarak milyonlarca dolarlık vurgun yapmak suçuyla tutuklandı.

Savcılar, John Michael Caruso ve Zima Dijital Varlık şirketinden Zachary Salter’in yatırımcılarından 7,5 milyon dolar çaldığını ve bu rakamın hala artmakta olduğunu belirtiyorlar. İki yönetici de anlaşarak elektronik dolandırıcılık ve para aklama ile suçlanıyor.

Mahkeme dosyalarına göre; Caruso ve Salter yatırımcılar onların kripto para fonlarına yatırım yaptıklarını düşünürken, topladıkları paralarla lüks içinde bir hayat sürdüler.

Dolandıranlar arasında eski spor yıldızları da var

Şirketin kurulma fikrinde, yatırımcılardan toplanan paralarla kripto para yatırımı yapılması ve daha sonra yatırımcılara kâr dağıtımı yapılması vaat ediliyordu. İddialara göre ise toplanan paralarla hiçbir yatırım yapılmadı ve Caruso ile Salter bu paraları kişisel harcamalarında kullandılar.

Dolandırılan kişilerin arasında birikimi olan yaşlılar ve eski spor yıldızları olduğu da belirtiliyor.

Yine iddialara göre, ikilinin “Çok özel” diye yorumladığı ve daha sonra “Kryp+0 K!ng” ismini verdikleri fonda toplanan paralarla lüks arabalar ve pahalı evler alındı ayrıca kumar alemleri yapıldı.

Ücretli bir makalede Caruso kendisini algoritmik kripto para ticaretinin Michael Jordan’ı olarak tanımlarken, Wall Street’teki yüksek profilli yatırımcılar arasında büyük saygı gören bir kripto para insanı olduğunu söyledi.

Bu arada Salter de kendisini bir “seri girişimci” olarak tanıtıp, kripto para ticaretiyle uğraşmadığı zamanlarda kendisine ait olan kayıt stüdyosuyla ilgilendiğini ve havacılık ile otomotiv endüstrilerinde yatırımları olduğunu belirtti.

Zachary Salter

Hiçbir kripto paraya yatırım yapmadılar

Ancak savcılar, ikilinin hiçbir kripto para birimine yatırım yapmadığına inanıyor. Hatta tüm bu yüksek kazanç ve müthiş getiri vaatlerinin de büyük dolandırıcılığı örtbas etmek için kullanılan süslü kelimeler olduğunu belirtiyorlar.

Savcılar, dolandırıcılık sonunda çiftin, kumar kayıplarının 830 bin dolar, kredi kartı faturalarının 670 bin dolar, özel jet ve lüks araba kiralamalarının 700 bin dolar, 15 bin metrekarelik bir ev kirasının 20 bin dolar, mücevher harcamasının 60 bin dolar ve kıyafet harcamasının da 50 bin dolar olduğunu belirtiyorlar.

Savcılar suçlamalarında şu ana kadar elde edilen mâli kayıtlara baktıklarında, Caruso ve Salter tarafından yanlış yönlendirme yaparak dolandırıcılık için toplanan paraların hiçbir dijital varlık ya da kripto para yatırımında kullanılmadığını gördüklerini bildirdiler ve şöyle dediler:

“Ayrıca, Zima Dijital Varlıkları’na sağlanan fonların Caruso, Salter ve iştiraklerinin abartılı yaşam tarzlarını finanse etmek için sürekli olarak harcandığı açıkça belirlendi.”

Geçmişi kirli

Bu, Kryp+0 K!ng Caruso’nun kanunla başının belaya girdiği ilk sefer de değil. Savcılar, kendisini bir kripto para bilgesi ya da uzmanı olarak tanıtmadan önce Caruso’nun ayrı suçlardan bir dönem hapis yattığı bilgisini de verdiler.

Burada en rahatsız edici durum ise bu dolandırıcılığın hala devam ediyor olma ihtimali… Çünkü savcılar Zima Dijital Varlıklar’ın hala yatırım aldığını söylüyorlar. Savcı konuyla ilgili olarak, “Şirkete yapılan yatırımlar devam ediyor görünüyor. Bu da toplam dolandırma miktarının ne kadar olduğunun bilinmemesi anlamına geliyor” dedi.

Mahkemenin bir sonraki duruşması ise bugün (7 Şubat) Arizona’daki ABD Bölge Mahkemesi’nde görülecek.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: