Kripto para Verge’e (XVG) saldırı: “200 günlük işlem geçmişi silindi”

hacker

Gizlilik odaklı kripto para Verge’ün (XVG), zincirinde pazartesi günü başarılı %51 saldırısının ardından 560 bin blokluk bir yeniden düzenleme (reorganizasyon) yapıldığı bildiriliyor.

Kripto para araştırma ve veri şirketi CoinMetrics’ten Lucas Nuzzi‘ye göre, bu ilk 100 kripto para arasında yer alan bir proje için görülen en büyük zincir düzenleme işlemi. Kripto paranın en az 200 günlük işlem geçmişinin silindiği ifade ediliyor.

İlerleyen saatlerde Verge ekibinden de bir açıklama geldi. Açıklamada, blok zincirinin ele geçirilmeye çalışıldığı ve madencilerle birlikte çalışan geliştirme ekibinin hasarı önleyici bir düzeltme yayınladığı ifade edildi. Ayrıca 13 saat içinde her şeyin normale dönmesinin beklendiği kaydedildi.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, konu hakkında bir yorum yaptı ve takipçilerini %51 saldırılarına karşı direnci zayıf olan kripto paralar konusunda uyardı.

Ağın işlem gücü nispeten zayıf olan kripto paralar, %51 saldırısı riski altında. NiceHash’ten yapılan işlem gücü kiralaması yoluyla bu kripto paralara karşı saldırı yürütmek az maliyetli olabiliyor. Verge de onlardan biriydi. Bir başka örnek ise Bitcoin Gold.

Verge, 2014 yılında “Dogecoin Dark” adı ile piyasaya çıktı. Yetişkin içeriği sitesi Pornhub tarafından kabul edilen ilk kripto para olma özelliği taşıyan Verge, bu sayede hem kullanıcı tabanını hem de popülaritesini artırdı.

XVG, gelişmelerin ardından yüzde 20 değer kaybı yaşadı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: