Kripto para piyasalarında en uzun “aşırı korku” dönemi

Piyasa duyarlılığını ölçmek için kullanılan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne göre kripto para piyasaları, şimdiye kadarki en uzun “aşırı korku” dönemini yaşıyor.

Kripto para piyasaları, bir aydan daha uzun bir süredir 12 Mart’ta görülen sert düşüşün yaralarını sarmakla meşgul. Piyasa duyarlılığını ölçmek için kullanılan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, 9 Mart’tan beri “aşırı korku” aralığında seyrediyor. Bir başka deyişle, piyasaya duyulan güven 5 haftadır en düşük seviyelerde yer alıyor ve bu, endeksin oluşturulduğu 2018 yılının Şubat ayından beri en uzun dönem olarak kayıtlara geçti.

Şimdiye kadarki en uzun “aşırı korku” dönemi, 2018’in Kasım ve Aralık ayları boyunca görülmüştü. O dönem kripto para piyasası, 4.5 hafta süresince “aşırı korku” seviyelerinden çıkamadı.

Endeksin geliştiricisi Alternative.me, endeksin “aşırı korku” durumunda olmasının, bir alım fırsatı işareti olabileceğini belirtiyor. Bunun tam aksi, “açgözlülük” hissiyatı ise yakında bir düzeltme yaşanabileceği anlamına geliyor. Endeks hesaplanırken şu faktörler dikkate alınıyor: Volatilite (%25 ağırlık), Piyasa Momentumu/Hacmi (%25 ağırlık), Sosyal Medya (%15 ağırlık), Araştırmalar (%15 ağırlık), Baskınlık (%10 ağırlık), Trendler (%10 ağırlık).

Bitcoin, haberin yayına girdiği dakikalarda 7125 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: