Kripto para Monero, bir büyük borsadan daha çıkarıldı

Monero, kullanıcılarına gizlilik sağlayan özellikleri ve düşük işlem hacmi nedeniyle Huobi Kore’den liste dışı edildi.

Gizlilik odaklı kripto para Monero’nun kolluk kuvvetlerine sorun çıkardığı biliniyor. Yakın zaman önce bir Europol görevlisi, Monero’nun soruşturmaların ilerlemesinde problem yarattığı ve Monero ile para hareketlerini izleyemediklerini kabul etmişti.

Hükümet organlarının baskıları, özellikle Asya borsalarında Monero’nun liste dışı edilmesine yol açmıştı. Monero, böylece birçok borsadan kaldırılırken şimdi, Huobi’nin Güney Kore kolu Huobi Kore de aynı kararı aldı.

Borsadan 8 Nisan’da yapılan açıklamada, 9 Nisan’dan itibaren Monero desteğinin sonlandırılacağı bildirildi. Şirket, bu kararı düşük işlem hacimleri ve kripto paranın anonimite özellikleri nedeniyle alındığını vurguladı.

Öte yandan açıklamada belirtilmese de bu karar, ülkede patlak veren cinsel saldırı skandalı Nth room olayının etkisiyle alınmış görünüyor. Nth room olarak bilinen olayda mesajlaşma uygulaması Telegram’da çeşitli sohbet kanalları oluşturulduğu ve binlerce üyeye sahip bu kanallarda genç kızlara şantaj ve tehditle yaptırılan cinsel görüntülerin yer aldığı ortaya çıkmıştı. İlgili kanallara girişin ücretli olduğu ve bu ücretin ise 200 ila 1200 dolar arasında değiştiği söyleniyordu. Kripto para Monero’nun buralardaki parasal işlemlerde kullanıldığı iddia ediliyor.

Bir başka Güney Kore borsası Bithumb, Monero’yu listelemeye devam ederken OKEx ve Upbit gibi diğer önde gelen borsalar bu kripto parayı daha önce liste dışı etmişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: