Kripto para borsası Binance, Forbes’u dava etti

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Forbes’a dava açtı. Forbes kısa süre önce Malta merkezli borsanın regülasyonlardan kaçmaya çalıştığını belirten bir haber yapmıştı.

Binance, Forbes ve 2 muhabirine borsayla ilgili bilerek karalayıcı haber yaptıkları gerekçesiyle dava açtı. Borsanın New Jersey Bölge Mahkemesi’ne dün sunduğu dosyada, Binance’in Bitcoin regülasyonlarını atlatmaya çalıştığını gösteren “içeriden sızdırılmış” Tai Chi belgelerinin doğruluktan uzak, yanlış yönlendiren ve karalayıcı bilgilere sahip olduğunu belirtti.

Forbes’da yer alan haber, kurum çalışanı Michael del Castillo tarafından yazılmış, ek belgeler ise Jason Brett’e atfedilmişti. Mahkemeye sunulan dosyada Forbes şirketinin yanı sıra bu iki isim de yer aldı.

Forbes’daki metin, Binance’in üst düzey bir yöneticisinin hazırladığı iddia edilen ve daha sonra içinde, herkesin CZ olarak da bildiği CEO Changpeng Zhao’nun da olduğu diğer üst düzey yöneticilerin gördüğü belirtilen Tai Chi dosyasına dayanıyor. Habere göre bu dosyada, Binance’in alt kuruluşu olacak Binance US’in kurulup, şirketin sözde bağımsız olduğu algısının yaratılıp, regülatörlerin dikkatinin dağıtılmasıyla gelirlerin lisans ücretleri adı altında ana şirket Binance’e aktarılmasının plânları vardı.

“Hiçbir doğruluk payı yok, yalandan ibaret”

Binance dava dosyasında, savunma makamının iddia ettiği şekilde kendilerinin, regülasyonlardan kaçmaya çalışan bir kurum olması, para aklama özellikleri gösteren bir şirket olduğunun ima edilmesinin, borsa için aşırı derecede karalayıcı olan ve içinde hiçbir doğruluk payı olmayan yalan bilgilerden ibaret olduğunu belirtti.

Binance tazminat talep ediyor

Binance, Forbes’dan herhangi bir özür ve tekzip yazısı yayımlanmadığı için dava açmak zorunda kaldığını belirtirken, borsa aynı zamanda yazının kaldırılmasının yanı sıra telafi edici ve cezai tazminat talep ediyor. Konuyla ilgili bir Binance sözcüsü ise kendilerinin de basın özgürlüğünün yanında olduğunu ancak bu yalan bilgilerin yanlışlığının ve gerçeğin ortaya çıkması için de adaletin sağlanması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Konuyla ilgili olarak Forbes İletişim Yöneticisi Matthew Hutchison ise haberlerinin arkasında olduklarını belirten kısa bir açıklama yaptı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: