Kripto Para Banka Kartları Üreten Dev Şirketin Hissesi Skandal Sonrası Çakıldı

Kripto para şirketleri ve borsalara kripto banka kartı hizmetleri sunan Alman Wirecard şirketinin hisseleri, bilançoda 1.9 milyar avronun üzerinde paranın var olmadığının ortaya çıkmasından sonra yüzde 60’tan fazla düştü.

bitcoin kart

Wirex’ten TenX’e birçok kripto para şirketi ve borsaya kripto banka kartı hizmeti veren Alman ödeme şirketi Wirecard’ın hisseleri sadece birkaç saatte yüzde 60’ın üzerinde değer kaybetti.

Bu değer kaybı, şirketin bilançosunda görünen 1.9 milyar avrodan fazla paranın ortada olmadığına yönelik yapılan açıklamanın ardından geldi.

Söz konusu açıklama, Wirecard’ı denetleyen EY şirketinden yapılırken miktarın bilançonun dörtte birine denk olması, ortaya çıkan skandalın boyutunu daha net gözler önüne seriyor.

Daha önce Financial Times’ta yayınlanan bir haberde, Wirecard’ın Dubai ve Dublin’de bulunan çalışanlarının satışları ve kârları yaklaşık on yıl boyunca şişirdiği bildirilmişti.

Wirecard hisseleri, fiyat anlamında altın çağını, 2018 yılının Ağustos ayında yaşamıştı. O ay 190 doları geçen hisseler, bugün 39.90 dolar fiyatla zirvenin yüzde 80 altında.

Şirket, aynı zamanda Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Kripto para kartlarında hizmet aksayabilir

Wirecard, kripto para kartları sunan birçok firmaya hizmet veriyor ve bu kartların ihraççısı konumunda. Son gelişmenin ardından Alman şirketin çıkardığı kartlarda hizmet aksaklıkları olabileceği değerlendiriliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: