Kripto oyuncular bu hafta tam 1 milyon dolar harcadı

Kripto paralar uzun zamandır sanal eşya alışverişi için doğal bir enstrüman haline geldi. Blockchain varlıklarının kullanımı her geçen gün artıyor ve bunun en büyük kanıtlarından bir tanesi ise sadece son 7 günde sanal dünyadaki bu konuyla ilgili işlem hacminin 1 milyon doları geçmesi.

Bitcoinist tarafından aktarıldığı üzere, Blockchain teknolojisi uzun zamandır video oyun altyapısında kullanılıyor ve oyuncular bu sayede kripto para ekonomisinin bir nevi büyük destekçisi konumuna geliyorlar. Piyasadaki toparlanma ve oyun alanında kripto para kullanımı arasında ciddi oranda bir bağ olduğu görülüyor.

Son 1 haftada sanal eşya platformlarına yapılan yatırımda da muazzam bir seviye elde edildi. Kripto para temelli en büyük sanal dünya olan Decentraland’de işlem hacmi 600 bin doları geçti. Kullanıcılar bu sanal dünyada arazi ve gayrimenkul almak için büyük mücadele içindeler. Yatırımcılar The Sandbox ve Cryptovoxels gibi platformlara da önemli miktarda para koyuyorlar ve hacim neredeyse 7 haneli rakamlara ulaşmak üzere.

Video oyun sektöründe, değişik tipte kripto para entegrasyonları da yaşanıyor. Bu ayın başlarında SatoshiQuest adlı yeni bir Minecraft sunucusu hayata geçti. Minecraft, oyuncularının Bitcoin hazine avı oyununa katılmaların sağlıyor. Ödülü kazanmak için ise 1 dolar karşılığındaki Bitcoin’i yatırıp oynamaya başlamanız gerekiyor.

Kripto paralar artık sık sık sanal oyun öğelerini alıp satmak için kullanılıyor ve oyunların içinde kripto para seçeneğini her geçen gün daha fazla görmeye başlıyoruz.

Oyun endüstrisi eski altyapının artık yeni sistem için uygun olmadığının farkında. Bunlardan en önemlisi ise kredi kartları ya da banka kartlarıyla yapılan alışverişlerden kesilen ücretlerin küçük alışverişler için yüksek kalması… Ayrıca sanal oyun dünyası içinde sınır olmaması da bazı para birimlerinin bu oyunlar içinde sorun çıkarmasına yol açıyor. Geliştiricilerin bu tür sorunları aşmak için artık blockchain teknolojisine dönmeleri ise hiç şaşırtıcı değil.

Geçtiğimiz Ekim ayında, Unreal Engine için bir Nano eklentisi piyasaya sürüldü. Bu platform üzerinde inşa edilmiş her oyun için artık Nano ödemeleri kabul edilecek. Nano ücretsiz olduğu için mikro işlemler açısından bu çok değerli bir gelişme. Bitcoin’in Lightning Network ağı için de benzer gelişmeler hayata geçiriliyor.

Kripto paraları oyun endüstrisiyle birleştirmek ise bir dizi düzenleme ve vergilendirmeye de kapı açıyor. ABD İç Gelir Departmanı, oyun token’larıyla yapılan işlemleri bildirme zorunluluğunu kısa süre önce kaldırdı ancak Bitcoin gibi blockchain bazlı paralarla yapılan işlemler hala bildirime tâbi.

Öte yandan; oyun içi kripto para kullanımı, kumara karşı bulunan bazı yasaları ya da KYC düzenlemelerini ihlal edebilir. Bazı kripto para eleştirmenleri oyun sektörünün yasaları delmek ya da para aklamak için kullanılabileceğini iddia ediyor.

Sanal oyun sektörünün kripto paraların adaptasyonunu ana akıma taşıyacağı şüphesiz ancak bu, mücadele edilmesi gereken yeni zorlukları da gelecekte mutlaka ortaya çıkaracaktır.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: