Kraken’dan Bitcoin raporu: 20 bin dolar muhtemel, 2017’den farklı olacak

Dünyanın en büyük borsalarından biri olan ABD merkezli Kraken’in yeni volatilite raporu yayınlandı. Borsanın değerlendirmelerine göre Bitcoin’in 20 bin dolara yükselme olasılığı fazla…

bitcoin (40)

Bilindiği üzere Kraken her ay, bir önceki ayın piyasa koşullarını ve önemli gelişmelerini değerlendirdiği bir rapor yayınlıyor. Ekim 2020 raporu da daha çok fiyat hareketleri ve Bitcoin’in S&P 500 ve diğer endekslerle olan korelasyonunu kırmasıyla ilgili.

Son 33 ayın en yüksek seviyesine çıkan ve aşağı yönlü makro gidişatını yukarı doğru kırmayı başaran Bitcoin’in parabolik şekilde tırmanış yapması ve önümüzdeki aylarda ciddi şekilde 20 bin dolar seviyesine yükselme olasılığının olduğu belirtildi.

Kraken’in raporundaki sürpriz değerlendirmelerden biri de volatilitenin düşüşüyle ilgiliydi. Raporda, Bitcoin’in 16 bin dolara yükselmesine rağmen, yıllık volatilite oranının yüzde 20 düşüşle 19 ayın en düşük seviyesi olan yüzde 35.5’e indiği bilgisi verildi. Uzmanlar bu durumun çok önemli olduğunu ve önümüzde yaşanması muhtemel olan boğa koşusunun 2017 yılındakine oranla çok daha sağlıklı olacağı anlamına geldiğini belirtiyorlar.

En büyük kripto paranın yükselişinin gösterdiği bir diğer önemli gelişme ise hisse senedi piyasaları ve dolar ile ters korelasyon sağlaması oldu. Bitcoin 12 bin dolar seviyesini aştıktan sonra S&P 500 de, diğer endeksler de onu takip edemediler. Koronavirüs pandemisi aşısının bulunduğu haberlerinden sonara bile hisse senedi piyasalarının Bitcoin’den zayıf kalması bunun en büyük göstergelerinden oldu. ABD doları endeksinin de artık Bitcoin’i etkileyememesi gözlerden kaçmıyor.

PayPal’ın yakın zamanda ABD’li kullanıcıların tamamının Bitcoin’i alıp satabileceğini ve saklayabileceğini belirten açıklamasının bile şu sıralar 16200 dolardan işlem gören Bitcoin fiyatına etki etmediği yorumları yapılıyor.

Büyük şirketler artık Bitcoin alıyor

2020 ise adeta büyük şirketlerin Bitcoin’e yatırım yaptığı bir yıl oldu. Grayscale fonu 2020’nin 3. çeyreği için Bitcoin’e 1 milyar dolarlık rekor bir para akışı açıkladı. Ağustos ve Eylül aylarında aldığı Bitcoin değeri 425 milyon dolara ulaşan yazılım firması MicroStrategy’nin ardından Square de 50 milyon dolarlık alım yapmış, ödeme devi PayPal da bu hareketten kısa süre sonra kullanıcılarına Bitcoin’in başını çektiği kripto paraları açmıştı.

Buna ek olarak Londra Borsası’nda işlem gören Mode şirketi de tuttuğu nakit para rezervlerinin yüzde 10’uyla Bitcoin aldığını açıklamıştı.

Kraken raporunda ayrıca, CME vadeli kontratlarının bitiş tarihleri, regülasyonlardaki son gelişmeler, Bitcoin Cash çatallanması gibi kripto paraları ilgilendiren önemli günler de sıralandı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: