Kraken: ETC’ye saldırı var, para yatırma işlemleri kapatıldı

Kripto para borsası Kraken, Ethereum Classic’e yönelik yine bir %51 Saldırısı olduğu ve bu nedenle ETC yatırma işlemlerinin devre dışı bırakıldığını bildirdi.

ethereum-classic

Kripto para borsası Kraken, Ethereum Classic’e karşı bir saldırı olduğunu bildirdi. Borsadan yapılan açıklamada, tespit edilen bir başka %51 Saldırısı ve zinciri yeniden düzenleme girişiminden dolayı Ethereum Classic için para yatırma işlemlerinin geçici olarak kapatıldığı ifade edildi. Açıklamanın devamında, “Müşterilerimizin paraları, onları böyle bir saldırıdan korumak için ek güvenlik önlemleri aldığımızdan güvendedir. Alım satım devam ediyor. Mümkün olduğunda daha fazla açıklama yapacağız.” denildi.

Kraken’ın bu açıklaması TSİ 23.57’de geldi. Henüz konuyla ilgili olarak ikinci bir açıklama yapılmadı.

Ethereum Classic için 2020 yılı adeta kabus gibi bir yıl oldu. Bu yıl birçok saldırı yaşayan blok zinciri, bazı borsaların da büyük zarara uğramasına yol açtı. Ağustos ayında meydana gelen bir %51 Saldırısında borsalardan 9 milyon dolarlık ETC çalınmıştı.

%51 Saldırısı nedir?

%51 Saldırısı, madencilik sistemine dayalı bir blok zinciri ağına tek bir kişi veya organizasyonun hash rate’in çoğunluğunu kontrol altına alarak gerçekleştirdiği bir saldırı türü. Bir ağda işlem gücünün %50’sinden fazlasını elde eden saldırgan veya saldırganlar, bu güce ulaştıktan sonra işlemleri değiştirebilirler. Ardından ikinci aşamada “çifte harcama” gelir ve bu yolla borsalardan para çalınabilir. Çifte harcama, aynı fonların aynı anda iki farklı alıcıya harcanması anlamına geliyor. Ağın kontrolünün %50’den fazlasına ulaşan saldırgan, aynı paraları hem cüzdanlarına hem de kripto para borsalarına gönderiyor, yani aynı para ile iki farklı işlem yapıyor. Daha sonra borsalara yatırdıkları paraları hızlı bir şekilde geri çekip ilk işlem iptal ediliyor. Bu sayede çifte harcama adı verilen yöntemle borsalar dolandırılıyor.

Bitcoin’de bir %51 Saldırısı yürütmek pratikte imkansızken Ethereum Classic gibi işlem gücü bakımından zayıf olan blok zincirleri ise bu saldırının tehdidi altında.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: