Korona virüsünü dünyaya duyuran ve hayatını kaybeden doktor Ethereum’da anıldı

Korona virüsünü keşfeden ve dünyaya ilk duyuran isim olan ancak aynı virüsten dolayı yaşamını yitiren Li Wenliang anısına Ethereum’da bir anıt sözleşme yaratıldı.

Korona virüsüne karşı dünyayı ilk kez uyaran isim olan ancak dün yine bu virüs sebebiyle hayatını kaybeden doktor Li Wenliang anısına Ethereum ağında kodları anıt şeklinde olan bir akıllı sözleşme yaratıldı.

CoinDesk’in bildirdiği üzere, Cuma sabahı TSİ 02.30’da yaratılan “anıt kontratın” kaynak kodları Çince olarak doktor Li’nin biyografisini yazarken “Huzur içinde yat” yazısı da ön plana çıkarıldı. Yerel polisin susturmak istediği belirtilen Li’nin virüse karşı insanları erkenden uyarmasına da önem atfedildi.

Dr. Li Wenliang’ın anısına yaratılan akıllı sözleşmenin ekran görüntüsü

Çin’deki popüler mesajlaşma uygulaması WeChat ve sosyal medyada Weibo üzerinden doktorun ölümüne karşı tepki göstermeleriyle aynı zaman denk gelen bu anıt akıllı sözleşme, Blockchain ağında hiçbir müdahaleye maruz bırakılmaz ve değiştirilemez duruma getirildi.

Doktorun ölüm haberleri Çin’de perşembe geç saatler itibariyle tüm ülkeye yayılırken Weibo’da “trend topic” sıralamasına girdi.

Haber ortaya çıkar çıkmaz sıralamada 7. sıraya yükselen #Dr. Li Wenliang hayatını kaybetti# başlığı tam 1 milyar kez tıklanmasına ve konu hakkında 1 milyon mesaj atılmasına rağmen ilerleyen saatlerde listenin dışında kaldı.

Bu arada bir başka hashtag olan ve Çince #Wuhan hükumeti Dr. Li’ye bir özür borçlu# denilen başlık da yasaklandı. Bu başlık Weibo’da arandığı zaman konuyla ilgili hiçbir sonuç çıkmazken Li’nin ölümünün ardından bir süre aktif kalmıştı.

Virüsün yayılmaya başladığı hastanede bir doktor olan Li, WeChat’te ilk olarak virüsün ne kadar ciddi olduğu konusunda meslektaşlarına uyarılarda bulunmuş, bundan kısa süre sonra da yerel otoriteler hastalığın bulaşıcı olduğunu açıklamışlardı.

Li’nin yaptığı açıklamaların ardından yerel polis onu kısa süre içinde susturmuş ve hatta yapılan açıklamalarla doktor kınanmıştı. Wuhan Merkez Hastanesi’nde bir hastayı tedavi ederken virüsün bulaştığı Li, tüm tedavi yöntemlerine rağmen kurtarılamadı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: