Kendi kurduğu borsadan Bitcoin çalan kişi tutuklandı

Kripto para borsası Bitcipher Labs’in kurucularından birinin borsadan mevcut değeri yaklaşık 400 bin dolar olan 63.5 Bitcoin çaldığı belirlendi.

Kripto para borsası Bitcipher Labs’in kurucularından birinin borsadan 63.5 Bitcoin çaldığı iddiasıyla tutuklandığı bildiriliyor.

Söz konusu olay, Hindistan’da yaşandı. 11 Ocak ve 11 Mart’ta toplamda 63.5 Bitcoin çalan 26 yaşındaki Ayushi Jain ismindeki kadın, Bengaluru şehrinde 17 Mart’ta tutuklandı.

Şikayet, borsanın CEO’su Ashish Singhal tarafından yapılmıştı. Singhal, platformda iki yetkisiz işlem olduğu belirlemesinin ardından polise gitti ve polis ekipleri şikayeti değerlendirmeye alarak harekete geçti.

Kurucu ortak şüpheli listesine girdi

Bengaluru Soruşturma Departmanı’ndan yapılan açıklamada, şikayetçinin Bitcoin’leri bir donanım cüzdanda tuttuğu ve 24 kelimelik şifreleri de bir kağıda yazdığı belirtildi. Polisin hırsızdan şüphelenmesinin sebebi ise onun bir donanım cüzdan kullanmayı bilmesi ve 24 kelimelik şifrelere ulaşabilmesiydi. Tüm bu belirtilerin ardından ise polis şüpheli olabilecek kişilerden bir liste hazırladı. 2017’de Singhal ile birlikte firmayı kuran, 16 Aralık 2019’da ise şirketten ayrılan Ayushi de bu şüpheliler arasındaydı.

Bitcoin’ler kurtarıldı

Ayushi, gözaltına alındıktan sonra hırsızlığını itiraf etti. Polis, çalınan Bitcoin’leri geri almayı başardı. Polis amirlerinden biri tarafından yapılan açıklamada, “Ayushi’yi Çarşamba günü göz altına aldık ve evini aradık. Evinde bulduğumuz laptop’ta işlem geçmişi de vardı ve burada Ocak ile Mart aylarında Bitcoin’lerin nasıl çalındığını tespit ettik. O da hırsızlığı itiraf etti. Perşembe günü ise BTC’leri iade ettik.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: