JPMorgan: Bitcoin’de yeniden 40 bin dolar zor görünüyor

Bitcoin’deki fiyat dalgalanmaları son 1 haftada 34 bin ilâ 30 bin arasında hareket ederken JP Morgan analistlerinden de yeni bir değerlendirme yazısı geldi. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analist grubunun cuma günkü notunda, en büyük kripto paranın yeniden 40 bin dolara gidişinin şu an için zor gözüktüğü, buradaki en büyük sebebin ise Grayscale fonuna giren BTC akışının yeteri kadar kuvvetli olmaması gösterildi.

Bloobmerg’ün haberine göre, 4 haftalık ortalamada zirve yaptığı belirtilen 20 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ının 22 Ocak’ı da içine alan son 2 haftada yüzde 22’lik bir düşüş yaşadığı, aynı dönemde Bitcoin fiyatında da yüzde 17’lik bir geri çekilme olduğu yazıldı:

“Şu anda Grayscale Bitcoin Trust’ına giren Bitcoin akışının gücü, fiyatı yeniden 40 bin dolara taşımak için yeterli değil. Buradaki bir başka risk de çıkış yönünde vadeli trade yapanlar poziyonlarını yavaş yavaş bırakıyorlar. “

8 Ocak’ta 42 bin seviyesine ulaşan Bitcoin daha sonra bu gücünü kaybetmiş ve düşüşe geçmişti. En büyük kripto para savunucuları fiyat artışının altında kurumsal şirketlerin BTC’yi dolar enflasyonuna bir koruma olarak görmesinin yattığını belirtirken şüpheyle bakan kesim ise bunun 2017 yılındaki büyük yükselişe benzer bir balon olduğunu dile getiriyorlar.

Konuyla ilgili JP Morgan analistleri kısa vadeli risk dengesinin aşağı yönlü olduğunu belirttiler.

Bir başka Bitcoin analizinde ise OKEx borsasından Adam James, ‘balinalar’ olarak da adlandırılan uzun vadeli Bitcoin yatırımcılarının ya da madencilerin, 2020 rallisi esnasında coin’leri kurumsal şirketlere sattığını çünkü ortalama yaştaki coin’lerin trade işlemlerinin, Ekim ayından itibaren artış yaşadığını söyledi:

“Eski yatırımcılar, eski çantalarını biraz da olsa boşalttılar ve kendilerinden büyük çantalarla coin almaya gelen yeni kurumsal yatırımcılara sattılar.”

Haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 33 bin 200 dolardan işlem gören Bitcoin, bu ayın en yüksek seviyesinin yaklaşık 9 bin dolar altında olsa da geçen seneden bu yana yüzde 270’lik bir artış görmüş durumda.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: