Jeff Bezos’tan kriz patlak vermeden hemen önce devasa hisse satışı

Dünyanın en zengin insanı olan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos başta olmak üzere ABD’nin en büyük şirketlerinin yöneticileri, kriz patlak vermeden önce milyarlarca dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi.

ABD’nin en büyük şirketlerinin başında olan kişiler, geçtiğimiz haftaki büyük fiyat düşüşlerinden hemen önce milyarlarca dolar değerinde hisse senedi sattı.

Wall Street Journal‘da yer alan habere göre; ABD’li kamu şirketlerinin üst düzey yöneticileri, Şubat ayı başı ile geçen hafta sonu arasındaki zaman diliminde kendi şirketlerinde yaklaşık 9,2 milyar dolar değerinde hisse sattılar.

Sektör dinamiklerini çok iyi bilen binlerce çalışanın da benzer hareketleri yaptıkları belirtilirken 150’den fazla yönetici ve çalışanın Şubat ve Mart aylarında bir önceki yıl hiç hisse satmamalarına rağmen, bu zaman diliminde en az 1 milyon dolarlık şirket hissesi sattığı ortaya çıktı. Bu rakamların ise sektör içi çalışanların satış yapanları suçlamasıyla ortalığa dökülmediği belirtildi. Burada tek şikayet konusu kişi Cumhuriyetçi senatör Richard Barr.

Zirvede Jeff Bezos var

Satışlar konusunda ise zirvede Amzon’un sahibi Jeff Bezos geliyor. Wall Street Journal’daki habere göre; Şubat ayı ortasında piyasa zirve noktaya ulaşmadan önce Bezos, 3.4 milyar dolarlık hisse satışı yaptı. Bu rakam da tüm yöneticilerin yaptığı toplam satışın 3’te 1’ine eşit.

İddiaya göre Bezos’un Şubat ayının ilk haftasında sattığı hisse değeri, bu tarihten önceki 12 ayda sattıklarının toplamından daha fazla ve bu meblağ Amazon varlığının sadece yüzde 3’üne eşit.

110 milyar dolar serveti olduğu belirtilen Bezos, eğer pazartesi gününe kadar bekleseydi, kayıpları en azından kağıt üzerinde 317 milyon dolar civarında bir rakam olacaktı.

Bir başka deyişle Bezos, zirvede sattı. 19 Şubat’taki zirveden kısa süre sonra S&P 500, tarihindeki en hızlı satışlarından birini yaşadı ve yüzde 30 düştü. Bu düşüşün Büyük Buhran dönemindeki düşüşleri de geçtiği belirtiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: