Jailbreak nedir ? Jailbreak nasıl yapılır ?

Jailbreak nedir? Jailbreak nasıl yapılır?

Jailbreak ile ilgili sürekli sorular almaktayız. Bu sayfa jailbreak için bir rehber niteliğinde olacak.   iPhone, iPod touch, iPad, ve Apple TV için jailbreak nasıl yapıldığını  bu sayfada yanıtlamaya çalışacağız.

Eğer jailbreak nedir biliyorsanız ve sadece nasıl jailbreak yapılır sorusunun cevabını arıyorsanız sayfanın ALT KISIMLARINA ilerleyebilirsiniz.

Bu sayfanın alt kısmında çeşitli jailbreak yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Jailbreak nedir?

Jailbreak yapma Apple mobil işletim sistemleri ile ilgili bir işlem. Apple’ın normalde işlem yapmaya izin vermediği dosyalara erişim izni sağlamak için yapılan bir işlem.

Jailbreak iOS aygıtınız için resmi olmayan bir uygulama ekler. Örneğin, Cydia programıyla, 3. parti birçok aplikasyonu ve Apple storede bulamayacağınız bir çok uygulamayı indirebiliyorsunuz. Bu şeklide iOS cihazınızda, jailbreak yapılmayan telefonlara göre sınırsız imkanlarınız olabiliyor.

Jailbreak’ın faydaları nelerdir?

Jailbreak yapmanın esas faydası Apple tarafından onaylanmayan , izin verilmeyen 3. parti uygulamalarına erişim sağlamak. Bu şekilde binlerce uygulama var.  Çeşitli sebeplerle Apple bu uygulamalara erişimi engelliyor.

Örneğin, Apple genel kullanıcı kitlesine, iPhone ikonlarını değiştirme izni vermiyor.  Jailbreak topluluğu sayesinde, iPhone’nunuzun görünümünü tamamen değiştirebilirsiniz. Örneğin bu amaçla yapılmış WinterBoard uygulamasını kullanabilirsiniz.

Dahası jailbreak yapmak ile tweakler, modlar ve uzantılara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bunlar basit uygulama değiller. Bunlar, iOS kullanan cihazınız için birçok ek özellik getiriyorlar. Örneğin, “Five Icon Switcher” normalde 4 ikon kullanabileceğiniz iPhonunuzda 5 ikon kullanabilmenize olanak sağlıyor.

Bir çok insan farklı amaçlarla iOS cihazlarına jailbreak yapıyorlar.

Jailbreak yapmak yasal mı?

Jailbreak yapmak tamamen yasal. Apple bunu kullanım ihlali olarak görüyor. Temmuz 2010’dan bu zamana kadar tüm dünya jailbreak yapıyor. Zaten satın alarak haklarına sahip olduğunuz cihazınıza ne kuracağınız kimseyi ilgilendirmez.

Jailbreak yapmak cihazı garanti kapsamından çıkarır mı?

Bu sorunun cevabı evet ve hayır. Servisten servise değişebiliyor. Apple jailbreak yapılmasını istemiyor doğal olarak. Bu yüzden jailbreak yapılmış telefonları garanti kapsamından çıkartabiliyor. Ama zaten telefonunuza kurduğunuz jailbreak uygulamalarını silerek, cihazınızı yepyeni iPhone haline getirebilirsiniz. Yani fabrika ayarlarına dönmeniz yeterli. Jailbreak yapıldığını anlamaları mümkün değil.

Birçok insan jailbreak yapmanın telefonunu bozabileceğinden korkar. Gerçekten de iPhone’un ilk çıktığı zamanlarda böyle şeyler olabiliyordu. Ama artık bu imkansız hale geldi.

Jailbreak yaparken başa gelebilecek en kötü şey cihazınızın takılıp kalması ve herhangi bir cevap vermemesi. Bu durumda bir çok insan otomatik olarak umutsuzluğa düşüyor. Aslında şunu unutmamak gerekir. Her zaman iOS cihazınızı ilk haline getirebilirsiniz.

Jailbreak ile unlocking aynı şey mi?

Hayır, Jailbreak ve unlocking birbirlerinden farklı şeyler. iPhone telefonunuzu unlock yapmak için önce jailbreak yapmak zorundasınız. Daha önceden de dediğimiz gibi, jailbreak iPhone cihazınızı 3. parti programlar, uzantıla, modlar kullanmak için yapılır. Fakat unlock işlemi telefonunuzu farklı bir firmanın sim kartıyla kullanmaya yarar. Örneğin vodafone’dan aldığınız kampanyalı cihazı farklı operatörde kullanmak için kullanabilirsiniz.

Jailbreak yaptıktan sonra hala iTunes ve App Store kullanabilecek miyim ?

İnsanlar sık sık bu soruyu soruyor. Evet, jailbreak yaptıktan sonra  iTunes ve App Store kullanmaya devam edebileceksiniz. Aslında, hiçbir şey değişmeyecek. iOS cihazınız için değişen tek şey, jailbreak işleminden sonra  cihazınıza Cydia adı verilen yeni bir uygulama yüklenmiş olacak.

Cydia nedir?

Kısaca, Cydia Jailbreak uygulamalarının App Store ‘si gibidir diyebiliriz. Aynı App Store ‘de olduğu gibi, Cydia içinde uygulamalar, tweakler ve modlar var.  Bunları indirebilir ve kolayca kurabilirsiniz. Cydia içinde çoğu uygulama ve tweakler ücretsiz.

Pangu ve Taig nedir?

Her ikisi de jailbreak üzerine çalışan hacker gruplarıdır. Aralarında çok fark yoktur.  Her ne kadar bazıları Taig’in uygulamalarının daha kolay kullanıldığını söylese de, hangisi jailbreak çıkarırsa kullanıcılar ona yönelmektedir.

Jailbreak işlemi iOS güncellemelerini engeller mi?

Eğer cihazınıza Jailbreak işlemi yaptıysanız ve iOS versiyonunuzu güncellemek isterseniz ne olacak?

Yeni iOS versiyonu jailbreak’in üstüne yazılacak. Cihazınız fabrika ayarlarıa dönmüş olacak. Bu durum jailbreak ile içli dışlı olmayan bir çok kişi için tatsız bir durum. Apple sıklıkla iOS güncellemesi yayınlıyor. Fakat, hacker grupları çok da gecikmeden yeni versiyon için jailbreak geliştiriyorlar. Yeni iOS versiyonu için jailbreak yayınlandığında, öncelikle telefonunuzu yedekleyin. iOS versiyonunu son sürüme güncelleyin ve güncel jailbreak araçlarını kullanarak yeniden jailbreak yapın.

Bazen iOS güncellemelerinden sonra, yeni jailbreak geliştirmek hackerlar için zaman alabilir. Bu yüzden, biz jailbreakçilere iOS güncellemesinde fazla acele etmemelerini tavsiye ediyoruz.

Jailbreak çeşitleri nelerdir?

3 farklı tipte jailbreak var. Bunlar: tethered, semi tethered, ve untethered

Bu jailbreak çeşitlerinin uygulama açısından bazı farkları var.

Tethered Jailbreak, cihazın bilgisayara bağlandıktan sonra custom bir rom ile cihazın boot edilmesidir. Cihaz açıldıktan sonra Code Signing mekanizması devre dışı kalır ancak cihaz bir şekilde kapanırsa (şarjı biterek, yeniden başlatılmak amacıyla) açıldığında Jailbreak devre dışı kalmış olur. Tethered Jailbreak’in en büyük problemi de budur.
Untethered Jailbreak, yeniden başlatma işlemlerine karşı dayanıklıdır. Cihaz kapansa bile yeniden açıldığında bilgisayara bağlanarak boot edilmeye ihtiyaç olmadan Jailbreak’li olarak kullanılabilmektedir.
Semi-Tethered Jailbreak ise cihazın bilgisayara bağlanmadan Jailbreak’li olarak açılmasına olanak sağlar fakat mail uygulaması gibi bazı kritik uygulamaları bilgisayara bağlayıp yeniden boot etmeden kullanamak mümkün değildir.

Semi Jailbreak nedir?

Semi – yarı anlamına geliyor. Semi jailbreak tamamen sahte bir şey.  Resmi siteler dışında, bağış toplamak için yapılmış bir uygulama. Yapmayın. Telefonunuza sahte bir profil ekliyor.

Resmi jailbreak siteleri şunlar:

Pangu official website: http://en.pangu.io/

TaiG official website: http://www.taig.com/en/

Evad3rs official website: http://evasi0n.com/

Bu sitelerin dışındaki sitelerden uzak durmak gerekiyor.

Jailbreak, App Store’dan ücretsiz uygulama indirmemizi sağlar mı?

Evet, Fakat Jailbreak yapılmış cihazınızda korsan program kullanmanızı önermeyiz. Sadece illegal olduğu için değil, aynı zamanda çalışkan uygulama geliştiricilerin haklarını yediği için. Bizler appleuzmani.net sitesinde korsan uygulamalar için herhangi bir destek vermiyoruz.

Jailbreak yapmak kolay mı?

Bugünlerde Jailbreak yapmak çok kolay. Sadece birkaç yazılıma ihtiyacınız var.  Bunun haricinde özel bir bilgi ve beceri gerektirmez.

Bu sayfanın altında nasıl jailbreak yapabileceğinize dair faydalı bilgiler bulacaksınız.  Adım adım Jailbreak yapmayı anlatacağız. Bu yüzden rahat olun.

En iyi Jailbreak aracı nedir?

“En iyi” şeklinde ifade edilebilecek bir Jailbreak aracı yoktur.  Önemli olan güncel ve işe yarar olmasıdır. Güncel jailbreak yapımı iOS cihazınıza ve yazılım versiyonuna bağlı olarak değişir. Hangi aracı kullanacağınız ise bilgisayarınızın Windows veya Mac olmasına göre değişir.

Jailbreak için para vermeye değer mi?

Hayır. Jailbreak için asla para vermeyin. Hackerlar Jailbreak yazılımlarını ücretsiz dağıtırlar. Sadece bazen bağış – donation isterler. Bazı insanlar Jailbreak için sizden para isteyecektir. Sokağa atacak paranız yoksa, Jailbreak işlemini kendiniz yapın.

En iyi Jailbreak aracı nedir?

“En iyi” şeklinde ifade edilebilecek bir Jailbreak aracı yoktur.  Önemli olan güncel ve işe yarar olmasıdır. Güncel jailbreak yapımı iOS cihazınıza ve yazılım versiyonuna bağlı olarak değişir. Hangi aracı kullanacağınız ise bilgisayarınızın Windows veya Mac olmasına göre değişir.

Jailbreak için para vermeye değer mi?

Hayır. Jailbreak için asla para vermeyin. Hackerlar Jailbreak yazılımlarını ücretsiz dağıtırlar. Sadece bazen bağış – donation isterler. Bazı insanlar Jailbreak için sizden para isteyecektir. Sokağa atacak paranız yoksa, Jailbreak işlemini kendiniz yapın.


 

JailBreak nasıl yapılır ? EN GÜNCEL JAİLBREAK SÜRÜMLERİ ve Jailbreak destekleyen iphone modelleri

Geliştirici olan Jonathan Levin, IOS 11 – iOS 11.2 sürümleri için ilk resmi jailbreak olan LiberiOS jailbreak’i yayınladı.

Burada ilerlemeden önce dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlar:

 • LiberOS aşağıdaki iOS 11 sürümlerini desteklemektedir:
  • iOS 11, iOS 11.0.1, iOS 11.0.2, iOS 11.0.3
  • iOS 11.1, iOS 11.1.1, iOS 11.1.2
 • Aşağıdaki iOS 11 sürümlerini desteklemez:
  • iOS 11.2, iOS 11.2.1
 • Tüm iOS 11 uyumlu iOS cihazlarını desteklemektedir:
  • iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s
  • 12.9-inç iPad Pro, 2. nesil 12.9-inç iPad Pro, 1. nesil 10.5-inç iPad Pro, 9.7-inç iPad Pro, iPad Air 2, iPad Air, iPad
   5. nesil, iPad mini 4, iPad mini 3, iPad mini 2
  • iPod touch 6.Nesil
 • Halen Cydia dahil değil, bu nedenle jailbreak uygulamalarını yüklemek o kadar da kolay olmayacaktır. Bilinmeyen kaynaklardan Cydia’ya tweak kurmaktan kaçının.
 • Cydia Substrate’in iOS 11 için de Saurik tarafından güncellenmesi gerekiyor, bu nedenle pek çok tweak çalışmayabilir.
 • Jailbreak, iOS 9.3.3 için Pangu jailbreak ve iOS 10 için Yalu Jailbreak – iOS 10.2 gibi semi-tethered
 • iTunes’u kullanarak iPhone, iPad veya iPod touch’ınızın tam bir yedeklemesini aldığınızdan emin olun.

Uyarı:

Bu ilk sürümü, kendiniz denemeden önce geribildirim almak için beklemenizi öneririz.Jailbreak’ı tam anlamıyla kullanabilmeniz için Cydia’nın Saurik tarafından iOS 11 ile uyumlu yapılmalı.Cydia henüz güncellenmediği için bu jailbreak uygulamasında Cydia uygulaması henüz ekli değil.

LiberoOS Programı ile iOS 11 – iOS 11.1.2’yi Jailbreak Yapma

1. Adım: LiberiOS Jailbreak ve Cydia Impactor’u İndirin 

LiberiOS Jailbreak IPA’nın son sürümünü resmi web sitesinden ve Cydia Impactor buradan indirin . Cydia Impactor, macOS, Windows, Linux (32-bit ve 64-bit) için kullanılabilir.

2. Adım: Cydia Impactor’u kullanarak LiberiOS IPA’yı yükleyin

iPhone, iPad veya iPod touch’ınızı kablosuyla bilgisayara bağlayın.

Bilgisayarınızda Cydia Impactor’u başlatın.IOS cihazınızı algılar. Daha önce indirdiğiniz Liberoz jailbreak IPA dosyasını pencereye sürükleyin. İstendiğinde Apple Geliştirici hesabınızın Apple Kimliğini ve parolasını girin ve Cydia Impactor’un iOS cihazınızda imzalanmış uygulamayı yüklemesini bekleyin.

3. Adım: Geliştiriciye Güven

LiberiOS jailbreak başarıyla yüklendiğinde. Ayarlar uygulamasını başlatın ve Ayarlar> Genel> Profiller ve Cihaz Yönetimi’ne gidin (bazı iOS sürümlerinde yalnızca  Genel> Cihaz Yönetimi olabilir ).

LiberiOS jailbreak uygulamasıyla ilişkili profile dokunun. Güven üzerine dokunun ve onaylayın.

Adım 4: Jailbreak İşlemini Gerçekleştirin

LiberiOS Jailbreak uygulamasını Giriş ekranından başlatın ve Jailbreak işlemi başlatmak için Do it düğmesine dokunun.

5. Adım: Jailbreak’in Tamamlanmasını Bekleyin

Bir süre sonra, jailbreak’in başarıyla tamamlandığını gösteren “Çalıştı” nı bildiren ekranı almanız gerekir.

Ancak halen Cydia güncellenmedi.Onun için Cydia ekli değil.Uygulama Saurik tarafından güncellendiğinde jailbreak uygulamasına eklenecektir.

Semi-tethered Jailbreak Nasıl Çalışır?

Bu, semi-tethered bir jailbreak, yani cihazınız yeniden başlatıldığında jailbreak devre dışı bırakılacak demektir. Yüklediğiniz herhangi bir tweakı kullanamazsınız ve Cydia başlatıldığında uygulama direkt açıldığı gibi kapanacaktır. Yeniden jailbreak yapmak için, sadece LiberiOS jailbreak uygulamasını açın ve jailbreak’i tekrar yapın. Cihazınız jailbreakli hale yeniden gelecektir.

LiberiOS Jailbreak uygulamasını yenilemek gerekiyor mu?

LiberiOS uygulamasını ücretsiz bir Apple Developer hesabıyla kuruyorsanız, 7 gün sonra kullanım süresi dolacaktır. Yani onu 7 gün daha uzatmak için Cydia Impactor ile yeniden yüklemelisiniz. Adımlar yukarıdanin aynısıdır.

kaynak:https://www.appleuzmani.net ve https://teknokapsam.com