İspanya, Bitcoin ve altcoin’ler üzerindeki gözetimi artırıyor

bitcoin-ispanya

İspanya, vatandaşların Bitcoin ve altcoin varlıklarını bildirmelerini zorunlu tutacak bir hazırlık içinde. Bu varlıklar yurt dışı platformlarında tutulsa bile beyan edilmesi zorunlu olacak.

Yerel haber organlarından El Economista’ya göre, ülkenin vergi kurumu, söz konusu kararları, bu yıldan itibaren uygulamaya başlamaya hazırlanıyor.

İspanya’da “Model 720” olarak adlandırılan ve vatandaşların yurt dışındaki varlıklarını bildirmelerini gerektiren bir uygulama halihazırda var. Model 720 ile vatandaşlar, yurt dışında bulunan şirketlerden para alıyor, ülke dışında gayrimenkul bulunduruyor veya başka ülkelerde banka hesabı kullanıyor ise form doldurarak bunları bildirmeli. Şimdi bu uygulama, kripto paralara da genişletiliyor.

Yurt dışındaki varlıkların bildirilmesi yükümlülüğünün ihlali durumunda açıklanması gereken verilerin her biri için ise 5 bin euro para cezası öngörülüyor.

Devlet, bu yükümlülüklerin tespitini ise yapay zeka, büyük veri ve veri madenciliği gibi teknolojileri kullanarak yapacak. Ayrıca, verilerin taranması ve vergi kaçakçılığının belirlenmesi için süper bilgisayarlar da kullanılıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: