IŞİD’in 300 milyon doları Bitcoin’de sakladığı iddiasına yanıt: “Kanıt yok”

Blockchain istihbarat firması Chainalysis, IŞİD’in 300 milyon dolarını kripto paralarda sakladığı iddiasıyla ilgili bir rapor yayınladı.

Blockchain istihbarat firması Chainalysis, IŞİD’in savaş fonları için 300 milyon dolar değerinde Bitcoin varlığı olduğu iddiasına karşı çıktı.

ABD merkezli şirket, 20 Mayıs’ta yayımlanan bir raporda, Bitcoin ve diğer kripto paraların sadece terörle anılması konusunda medyaya ciddi suçlamalar yöneltti.

Raporda, terörizm finansmanlarının kripto parayla yapılan bölümlerinin çoğunun 10 bin dolardan az para toplayabildiği, bunun da bu tür fonlamalarda kripto para benimsenmesinin ne kadar az olduğunu gösterdiği belirtildi. Birkaç gün önce, Aşırılık Karşıtı Projeler Oluşumu direktörü IŞİD’in terör saldırılarını finanse etmek için 300 milyon dolarlık bir değeri Bitcoin olarak sakladığını iddia etmişti. IŞİD’in 2017’den bu yana belirtilen oranda bir meblağı kaçırdığı ve bu paranın hala bulunamadığı biliniyor.

Aşırılık karşıtı organizasyonun direktörü olan Hans-Jakob Schindler konuyla ilgili “Bu, ideal bir saklama tarzı. İhtiyacınız oluncaya kadar fonları tutabiliyorsunuz. Ayrıca devletler için takibi ve bulunması çok zor” demişti.

Chainalysis ise raporunda Schindler’in teorisinin çok da geçerli olmadığını belirtiyor. Raporda, “Eğer örgütün petrol gelirleri Bitcoin’e çevrilseydi bu mutlaka yerel borsalarda ya da para hizmetleri sektörlerinde fark edilirdi” denildi.

Chainalysis raporunda ayrıca Blockchain teknolojisinin şefafflığı sebebiyle kripto parayla yasal olmayan fonların saklanmasının ideal bir tarz olmadığı vurgulandı ve “Nakit ve diğer geleneksel varlıklar bunu yapmak için daha doğru yollar.” denildi.

Kaynak :uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: