IRS talep açtı: ABD’de hedef şimdi de bu 7 kripto para

ABD’nin vergi oranı IRS, gizlilik odaklı 7 kripto para, Lightning Network ve çeşitli Blockchain protokollerinin takibini mümkün kılacak araçlar arıyor.

izleme

ABD İç Gelir Servisi (IRS), bir soruşturma programının parçası olarak, değişik kripto para işlemlerinin takibini kolaylaştıracak araçlar hakkında proje teklifi talep etti.

The Block tarafından bildirildiği üzere, 30 Haziran’da IRS’in kamuya yaptığı açıklamada pilot projenin içinde gizlilik coin’lerinin takibi ve Lightning Network gibi ikinci katman protokoller de bulunuyor. Teklifi yapacaklar için son tarih 14 Temmuz olarak belirlendi.

IRS’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bu program, IRS Suç Soruşturma Bölümü’nün (CI) bir parçasıdır. CI Siber Suçlar Departmanı, geliştiricilerin ve test uzmanlarının gizlilik odaklı kripto paralar dahil olmak üzere dağıtık defter işlemleri üzerinde soruşturma yürütmelerine imkan tanıyacak sistemler hakkında bilgi istiyor. Monero (XMR), Zcash (ZEC), Dash (DASH), Grin (GRIN), Komodo (KMD), Verge (XVG) ve Horizon (ZEN) gizlilik coin’leri; Lightning Network (LN), Raiden Network, Celer Network ikinci katman zincir dışı protokolleri; Plasma ve OmiseGo yan zincirleri örnek gösterilebilir. Schnorr imza algoritması entegrasyonunun takip zorluklarının da çözülmesi gerekmektedir”

IRS ayrıca bu tür araçların gizlilik konusunda soruşturmaları yürütenlere de büyük katkı vereceğinin altını çizdi.

IRS’in yaptığı bu açıklama aslında, departmanın bu işlemleri takip için elinde çok az kaynak olduğunu doğruluyor.

Lightning ve Raiden gibi ikinci katman protokollerine özel olarak da IRS, “2. katman protokolleri bu tip soruşturmaların konusunun dışında olsa da bu ağların büyüdüğü konusunda açık kanıtlar ve veriler bulunuyor” açıklamasını yaptı.

IRS bu senenin başından beri Kongre’den bu konularla ilgili fon sağlamak isteyen kuruluşlardan biriydi. Kurum 40.5 milyon dolarlık bir fonu, siber ve sanal paraların araştırılmasının genişletilmesi için talep etmişti.

Hatta yakın zamanda IRS, kripto para borsası Coinbase tarafından geliştirilen analitik araçları kullanan birkaç kurumdan biri olarak ortaya çıkmıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: