İran, ülke dışında üretilen kripto paraların alım satımını yasakladı

İran Merkez Bankası (CBI), ülke dışında yapılan madencilikten elde edilen kripto paralar trade işlemlerini yasakladı. Merkez bankasının bu hamlesinin, varlıkların ülke dışına çıkmasını engellemek ve bunun sonucu olarak da İran Riyalinin değer kaybetmesinin önüne geçmek olduğu belirtiliyor.

İran medyasında yer alan haberelere göre son dönemde İran riyalinin değer kaybının önüne geçmek için kripto paralar konusunda sıkı regülasyonlar uygulayan merkez bankası şimdi de para çıkışını engellemek amacıyla böyle bir hamlede bulundu.

İsviçre’de yaşayan İranlı avukat Fatemeh Fannizadeh ise konuyla ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kripto paralar İran’da zaten regüle edilmiş durumda. Trade işlemleri genel manada yasaklanmış olsa da madencilik yasal. Bu hamlenin amacı bana göre; madenciliği İran’da yapılan kripto paraların daha hızlı bir şekilde ihracatının yapılması ve tabii ki riyalin değerinin düşmesine karşı savaşa devam edilmesi…”

İran’da kripto paralar ödemeler için kullanılamıyor ancak ülkedeki finansal kurumlar yasal madencilerden elde ettikleri kripto paraları kullanarak ithal ürünlerin ödemelerini yapabiliyorlar. Merkez bankasının, ülke dışında madenciliği yapılmış olan kripto paraların ülkeye girişini nasıl engelleyeceği ya da regüle edeceği konusu ise hala belirsiz. Konuyla ilgili, merkez bankasından da henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: