İran, 45 bin Bitcoin madencilik cihazına el koydu

bitcoin-madenciligi

İran’da Bitcoin madenciliği için kaçak elektrik kullanılarak çalıştırılan on binlerce ASIC cihazın ele geçirildiği belirtildi. Cihazların büyük bölümünün indirimli elektrik tarifesi ile saatte 95 megawatt elektrik harcadıkları bilgisi verildi.

Tasmin Haber Ajansı’nın pazar günü geçtiği bilgiye göre yaklaşık 45 bin ASIC cihaz ele geçirildi. Makinelerin indirimli elektrik tarifesi ile çalıştırıldıkları ve saatte 95 megawatt’lık elektrik harcadıkları belirtildi. Ay başında da ülkede 1620 yasa dışı kripto para çiftliği kapatılmış ve bunların son 18 ayda saat başına 250 megawatt’lık elektrik harcadıkları tespit edilmişti.

Elektrik kesintilerinden Bitcoin madencilerini sorumlu tuttular

Ülkenin büyük şehirlerindeki elektrik kesintilerinden Bitcoin madencileri sorumlu tutuluyordu. Hatta yetkililerin bu durumdan ötürü öfkeli oldukları ve Bitcoin madenciliğine bir süre ara verme kararını tartıştıkları belirtildi.

İranlı kripto para araştırmacısı Ziya Sadr ise Washington Post’a verdiği demeçte elektrik kesintilerinin kripto para madenciliğiyle bir alakası olmadığını ve bu sektörün ülkede toplam elektrik kapasitesinin sadece yüzde 10’unu kapladığını söyledi.

Madencilere kayıt zorunluğu getirilmişti

Hatırlanacağı üzere Temmuz ayında İran, kripto para madenciliği çiftliği işleten kişilerin kimlik bilgilerini devlet kurumlarına vermeyi zorunlu kılan bir kanun çıkarmıştı. Bu madencilerin ayrıca madencilik çiftliklerinin büyüklüğü ve cihaz bilgilerinin de ilgili bakanlığa verilmesi yine zorunlu hale getirilmişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: