IOTA’da büyük kavga: Zimmete para geçirme ve dava tehdidi

IOTA’nın kurucu ortaklarından Sergey Ivancheglo ile David Sonstebo arasında merkezinde 7.7 milyon dolar değerinde 25 milyon MIOTA bulunan bir anlaşmazlık olduğu ortaya çıktı.

IOTA kurucu ortağı Sergey Ivancheglo’dan, zimmete para geçirmekle suçladığı bir diğer kurucu ortak David Sonstebo’ya dava tehdidi geldi. İkili arasındaki anlaşmazlığın merkezinde 7,7 milyon dolar değerinde 25 milyon adet MIOTA bulunuyor.

“Come from Beyond” takma adıyla bilinen Sergey Ivancheglo, diğer kurucu ortak David Sonstebo’yla oluşan anlaşmazlığı duyurmak ve bilgi vermek için Twitter’a geldi. İkili arasındaki büyük problemin kaynağının ise IOTA projesinin öncüsü olan, dağıtık bilgi işlem donanım şirketi olan JINN Labs’e 2014’te yapılan yatırım olduğu belirtiliyor.

Ivancheglo tweet’inde şu ifadeleri kullanıyor:

“IOTA topluluğuna artık David Sonstebo’yla çalışmadığımı bildirmek istiyorum. Bana ait olan 25 Ti’yi almak için avukatlarımla iletişime geçtim. Sonstebo, benim yanlış bir hareket yapmamı provoke etmek için ise IOTA’ları bana göndermeyi reddediyor.”

Come-from-Beyond@c___f___b

I notify the #IOTA community that I no longer work with David Sønstebø and am contacting my lawyers to get my 25 Ti from him. He refuses to transfer the iotas to make me act for his own benefit and against mine.14321:39 – 2 Şub 2020Twitter Reklamları’na ilişkin bilgiler ve gizlilik257 kişi bunun hakkında konuşuyor

Şirket IOTA’nın donanım departmanının merkezinde yer alıyor ve şu an 3’lü bir mikroişlemci üzerinde çalışıyor.

Konuyla ilgili bir tesadüf de ilgi çekiyor. İkili arasındaki anlaşmazlık Sonstebo’nun gizli bir projeyle ilgili soruları cevaplayacağı günden sadece bir gün önce ortaya çıktı.

Ivancheglo, Nxt’yi kurduktan sonra 2018 yılının Ağustos ayında IOTA Vakfı’nın yönetim kuruluna dahil olmuştu. Bu dönemin üzerinden 1 yıldan daha az bir süre geçmesinin ardından ise Ivancheglo, IOTA Vakfı ve yönetim kurulundan istifa etmişti.

İçeriden sızdığı iddia edilen bir konuşmada ise IOTA kurucu üyeleri arasında ciddi bir ayrışma olduğu belirtiliyor. CryptoSlate’in 2018’de yaptığı bir haberde, Sergey Ivancheglo’nun kurucu ortaklardan Dominik Schiener’in mesleki yeterliliği hakkında güvenoyu vermediği belirtilmişti. Başka bir iddiaya göre ise; Ivancheglo, IOTA Vakfı’ndan ayrıldıktan sonra, sanal oyun platformu oluşturacağı belirtilen Paracosm’u kurmak için tüm IOTA’larını sattı.

Bir yıl sonra ise, Ivancheglo’nun aynı dönem IOTA için yaptığı çalışma konusunda bir anlaşmazlık ortaya çıktı. David Sonstebo konuyla alakalı olarak “Şaşırtıcı şekilde anlaşmamızı onurlandıracak bir durumda hiç olmadı. Onunla 6 yıl çalışmış biri olarak gerçekten şaşırtıcı” dedi.

Son olarak suçlamalara yanıt veren Sonstebo şunu söyledi:

“IOTA çok olgun ve gerçek dünyada, bir kişinin kendi VR-MMO şirketinin iyiliği için rehin alamayacağı kadar büyük bir ivmeye sahip. Benim için kötü ancak IOTA için büyük bir gün.”

Elindeki MIOTA’ları satmıştı

Ivancheglo’nun geçtiğimiz Kasım ayında elinde bulundurduğu MIOTA’ları sattığı öğrenilmişti. Ivancheglo, bu durumu IOTA’nın Discord kanalında bir sohbet sırasında itiraf etmişti. IOTA kurucusunun bunu ne zaman yaptığı ise belirsizliğini koruyor.

MIOTA, son birkaç günde %50 değer kazandı

Bu arada MIOTA, son birkaç gündür fiyat bakımından yukarı yönlü güçlü bir ivme yakaladı. 28 Ocak’ta 0.25 dolardan işlem gören kripto para, yüzde 50’ye yakın artarak bugün 0.37 dolara kadar çıktı ve haberin yayına girdiği dakikalarda ise 0.355 dolardan el değiştiriyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: