IOTA’da 20 kat hız artışı getiren güncelleme

IOTA, yeni node yazılımı Hornet’i duyurdu. Hornet ile 20 kat artışla saniyede 650 işleme ulaşıldı.

iota

IOTA Vakfı, ağın performansını ve kullanıcı deneyimini geliştirdiği belirtilen Hornet node yazılımını duyurdu.

Yeni node yazılımı, Chrysalis olarak da bilinen ve ağ hızı, performansı ile kullanılabilirliğinde önemli bir artış getirecek bir dizi protokol geliştirmesini ifade eden IOTA 1.5’e zemin hazırlıyor.

Yeni sürümde bir stres testi gerçekleştiren IOTA topluluğu, saniyede 650 işlemin gerçekleştirildiğini doğruladı. Bu, 20 katlık ciddi bir artış anlamına geliyor.

Hornet ayrıca IOTA’nın önceki node yazılımı IRI’ya kıyasla normal çalışma koşullarında 10 kat daha az bellek tüketiyor. Hornet’in yayınlanmasıyla beraber IOTA topluluğu da koordinatör node’un ağdan kaldırılmasıyla sonuçlanacak protokol yükseltmelerini resmen başlattı. Koordinatörün kaldırılması, IOTA için merkeziyetçilik yolunda büyük bir adım olacak.

IOTA, Şubat ayında bir saldırıya uğramış ve bilgisayar korsanları, milyonlarca token çalmıştı. Olayın ardından IOTA ekibi, tüm ağı kapatmış ve bu da merkeziyetçilik eleştirilerini beraberinde getirmişti. Şimdi proje, getirilen iyileştirmelerin Şubat ayındaki yanlışları düzeltmeye yardımcı olacağını umuyor.

IOTA’nın fiyatı, Mart ayındaki 0.09 dolar seviyesinden önemli ölçüde toparlandı. Kripto para, Hornet’in piyasaya sürülmesiyle 0.25 doları geçti. Haberin yayına girdiği dakikalarda ise 0.24 dolardan işlem görüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: