İngiltere MB Başkanı’ndan doların hakimiyetini bitirecek dijital para çağrısı

Doların hakimiyetinin küresel ekonomide sürdürülebilir bir iyileşmeye engel teşkil ettiğini savunan İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney, doların rezerv para statüsünü üstlenecek bir dijital para önerisinde bulundu.

İngiltere merkez bankası Bank of England’ın başkanı Mark Carney, ABD Doları’nın yerini alacak Facebook’un Libra’sına benzer bir dijital para önerisinde bulundu.

Fed’in ABD’nin Wyoming eyaletinin Jackson Hole kasabasında düzenlenen toplantısında konuşan Carney, doların hakimiyetinin sürdürülebilir bir iyileşmenin önünde engel teşkil ettiğini savundu. Carney ayrıca, ABD’nin küresel finans döngüsü üzerindeki etkinin azaltılmasının gelişmekte olan piyasalara sermaye akışlarındaki dalgalanmayı hafifleteceğini iddia etti.

Başkan, çok sayıda ülke tarafından desteklenen yeni bir dijital paranın hükümetlerin belirsiz zamanlarında dolarda tuttuğu fonların kilidini açacağını söyledi.

Carney, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankası başkanlarının bir araya geldiği toplantıda, “Bir dijital para birimi, ABD Doları’nın küresel ticaretteki hakim etkisini azaltabilir.” dedi.

Son olarak Carney, doların rezerv para statüsünün Facebook’un kripto parası Libra’ya benzer bir dijital para ile değiştirilmesinin renminbi gibi başka bir itibari paranın doların yerini almasına izin vermekten daha iyi bir seçenek olduğuna inanıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: