İngiltere, AB’den resmen ayrıldı: Bitcoin için ne getirecek?

İngiltere, dün itibari ile dünyanın en büyük ticaret birliği AB’den resmen ayrıldı ancak ülkenin önünde bir yıllık zorlu bir geçiş süreci var. Bitcoin, sürecin oluşturduğu ekonomik belirsizliklerden nasıl etkilenebilir?

İngiltere, yaklaşık dört yıl süren çıkış serüveninin ardından dün itibari ile 1973’te katıldığı AB’den resmi olarak ayrıldı.

Ülkenin dünyanın en büyük ticaret birliğinden ayrılması, İngiliz vatandaşlarından bazılarını umutlandırırken bazılarını da endişelendiriyor. İngiltere, AB’den resmi olarak ayrılmış olsa da hâlâ ortada halledilmesi gereken pek çok mesele var ve bunların yarattığı belirsizlikler büyük.

İngiltere, şimdi AB ile bir geçiş sürecinde. Bu süre zarfında ülke, başta ticaret olmak üzere güvenlik, sağlık, ulaşım gibi alanlarda anlaşmaya varmak için müzakereler yürütecek. Sürecin bir yılı bulması bekleniyor. Eğer İngiltere, 30 Haziran’a kadar talepte bulunursa geçiş dönemi 2 yıl daha uzatılabilecek.

Ekonomik belirsizlikler Bitcoin’in lehine

Bitcoin, genellikle ekonomik belirsizlik dönemlerinde yükselişe geçiyor. Bunun en net örneği, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşları sırasında görülmüştü. Yakın zamanda ise Çin’de ortaya çıkan korona virüsü salgınının hisse senedi piyasalarında düşüş yaratırken Bitcoin üzerinde olumlu bir etki oluşturduğu öne sürülüyor.

Şu anda İngiltere’de ekonomik belirsizlik yüksek. İngiltere ile ABD arasında önümüzdeki 11 ay boyunca son derece zorlu bir müzakere sürecinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere ve AB arasındaki ticaret bağlantılarının gevşeyebileceğini, bunun da ülkenin ekonomik temelleri üzerinde olumsuz etkiler meydana getireceği uyarısında bulundu.

Ayrılık sürecinin yaratabileceği belirsizliklerin farkında olan İngiltere Merkez Bankası da büyüme beklentisini 2020 için yüzde 1,25’ten yüzde 0,75’e çekti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: