IMF Başkanı: Dünya, 2009 krizinden daha kötü bir durumda

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, “Şu anda 2009 kadar kötü ya da daha kötü bir resesyona girdiğimiz açık. 2021’de toparlanma bekliyoruz.” dedi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, basına verdiği demeçte, küresel koronavirüs salgınından ötürü ekonominin bu yıl açık bir şekilde resesyona girdiğini ifade etti.

Georgieva, “2020 ve 2021 için büyüme beklentilerini değerlendirdik. Şu anda 2009 kadar kötü ya da daha kötü bir resesyona girdiğimiz açık. 2021’de toparlanma bekliyoruz.” dedi.

Georgieva, bu açıklamayı IMF’nin Uluslararası Para ve Finans Komitesi ile gerçekleştirdiği toplantıdan sonra yaptı. Toplantıda koronavirüs salgının çıkardığı zorluklarla mücadele tartışıldı.

IMF Başkanı, 2021’de beklenen toparlanmanın virüsün her yerde kontrol altına alınıp likidite sorunlarının ödeme gücü soruna dönüşmesinin önlenmesi durumunda görüleceğini vurguladı.

Georgieva, şu anda gelişen piyasalar için gerekli olan mali desteğin 2.5 trilyon dolar olarak tahmin edildiğini söyledi. Başkan, gelişmekte olan ülkelerin çoğunun iç kaynaklarının yetersiz olduğunu ve yüksek borç yükü içinde bulunduğunu dile getirdi. Ayrıca Georgieva, bu ülkelerin kendi rezervlerinin bu krizi atlatmakta yetersiz kalacağının altını çizdi.

IMF Başkanı’nın açıklamaları, piyasalarda ve son zamanlarda hisse senetleriyle birlikte hareket ettiği gözlemlenen Bitcoin’de düşüşe neden oldu. Dow Jones, Cuma gününü -%4.03 ile, S&P 500 ise -%3.37 ile kapattı. Bitcoin de 6680 dolar seviyelerinden 6074 dolara kadar geriledi ve haberin yayına girdiği dakikalarda 6200 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin bir süredir hisse senetleriyle aynı yolu izliyor. Bu durum, ekonomik kriz zamanlarında anlaşılabilir. Ünlü teknik analist John Bollinger, bir krizde tüm korelasyonların 1’e yöneldiğini belirtiyor. -1 ile 1 arasında değişen korelasyon katsayısı, 1’e ne kadar yakınsa bu varlıklar arasındaki fiyat hareketlerinin birbirleriyle o kadar ilişkili olduğunu gösteriyor.

Yakın zaman önce ABD’de en büyük 500 şirketi içeren S&P 500 endeksi ile Bitcoin arasındaki korelasyon tarihin en yüksek seviyelerine çıkmıştı. İki varlık arasındaki korelasyon 0.52 olarak ölçülmüştü.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: