Icrypex’ten Ozan Kara anlattı: Ethereum 2.0 ile düşüş ve yükseliş yaşayabilecek altcoin’ler

Icrypex Hazine Yönetmeni Ozan Kara, yaklaşan Ethereum 2.0’ın hem Ethereum’un hem de altcoin’lerin fiyatını nasıl etkileyebileceği hakkında konuştu.

Kara, Kripto Sözlük TV‘de şu açıklamaları yaptı:

“Icrypex olarak Ethereum 2.0’a hazırlanıyoruz”

“Yatırımcıları ilgilendiren en önemli taraf, proof of-work’ten proof-of-stake’e geçiş. Yatırımcılar artık cüzdanlarındaki Ethereum’dan Ethereum kazanabilecekler. Bunun için bir alt limit var. 32 ETH olması gerekiyor. Bu da aslında daha küçük yatırımları olan yatırımcılar için bir sorun teşkil ediyor. Bunun yazın faaliyete geçmesi planlanıyor. Biz de Icrypex olarak buna hazırlık yapıyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Kullanıcıları ne kadar ETH’leri olursa olsun bu sistem faydalandırmak istiyoruz.”

“Piyasadaki Ether miktarında azalma olacak”

“Bu, Ethereum’un da fiyatını direkt etkileyebilecek bir konu. Yatırımcılar, kısa vadede bir değer artışı beklemiyorlarsa yatırımlarını ya BTC, USDT veya dolar ya da Türk Lirası gibi itibari para birimlerinde tutuyorlar. Şimdi yatırımcılar, Ethereum’larından gelir elde etmek için tutacakları için piyasaya sürülen Ether miktarında bir azalma olacağını düşünüyorum. Bu açıkçası fiyatları olumlu yönde etkileyebilir. Ancak problem, Ethereum’un arzının sınırsız olması. Bu açıkçası Ethereum’un fiyatını çok baskılayan bir durum. Vitalik Buterin’in arzı tamamen sınırlamak değil fakat minimize edeceklerine dair açıklamaları var. Şu andaki Ethereum’un problemlerinden biri de saniyede 15 işlem yapabilmesi. Ethereum 2.0 ile birlikte bu da aşılacak ve Vitalik’in açıklamalarına göre saniyede 2000, hatta 10,000’e çıkılabilecek. Bu da gerçekten çok üst düzey, çünkü Visa’nın şu anda saniyede gerçekleştirebildiği işlem sayısı 2000 civarında.”

Hangi altcoin’ler düşüş ve yükseliş yaşayabilir?

“Ethereum 2.0 geldikten sonra, 32 ETH’si olmayan yatırımcıların şuna dikkat etmeleri gerekiyor: Bunu kötüye kullanabilecekler mutlaka ortaya çıkacaktır. Biz de yatırımcının bu tür kötü durumlarda parasını kaybetmemesi için bir altyapı çalışması yapıyoruz. Mutlaka 32 ETH’den daha azına sahip olanlar için fırsatlar çıkacaktır. Bu fırsatları araştırırken dikkat etsinler. Ethereum 2.0 konusunda bir başka risk de şu: Ethereum’un teknolojisinden daha iyi coin’ler var. Daha hızlı ve daha çok ölçeklenebiliyorlar. Bunlardan XLM, WAVES, ADA, EOS gibi coin’ler aslında Ethereum’un rakibi. Eğer, Ethereum 2.0 başarılı olursa, bunlarda fiyat düşüşleri gelebilir. Vitalik sözünde duramaz, Temmuz’da proof-of-stake’e ve 2021’de de Ethereum 2.0’a geçemezsek o zaman da tam tersi bu coin’lerde yukarı yönlü bir hareket gerçekleşebilir.”

“ERC-20 token’ları değerlenebilir”

“Ethereum 2.0’la birlikte ERC-20 altyapısında yer alan token’ların yükselebileceğini düşünüyorum. Ethereum’un kullanımıyla beraber, yani Ethereum üzerinde geliştirilecek uygulamalarla beraber fiyatı da yükselebilecek token’lar var. Bunların başında LINK geliyor. LINK, şirket veya kurumların Ethereum ağına bağlanmaları için oluşturulan bir teknoloji. Ethereum’un daha da ölçeklenebilir olması, LINK’i de pozitif etkileyecektir.”

“Ethereum 2.0 henüz fiyatlanmadı”

“Şu anda güzel bir fırsat var. Proof-of-stake fiyatlanmadı. Bu önemli bir fırsat ve bunun fiyatlanmamasının nedeni de soru işaretleri. Bu gerçekleştiği anda yukarı yönlü ciddi sıçramalar olabilir. Eğer Ethereum’un fiyatı 252 doları geçerse, 2.0’ın fiyatlanmaya başladığını düşünürüm. Ethereum’da 2.0’ın başarıyla uygulanması sonrasında fiyatın katlanarak artması mümkün. Peki bunun gerçekleşme ihtimali olan bir coin’de fiyatlar neden artmıyor? Çünkü bu kolay iş değil. Şu anda çok küçük yazılımlar bile bir database taşırken çok ciddi problemler yaşıyorlar. Burada üzerine yüzlerce uygulama kurulmuş bir yapıdan bahsediyoruz. Gerçekten bunu taşıması zor olacaktır. Ondan dolayı kafada soru işaretleri var ama bu da tabi bize bir fırsat sunuyor.”

“Halving’den çok daha önemli”

“Ethereum 2.0, halving’den çok daha önemli. Halving’den daha fazla konuşulması ve tartışılması gerekiyor. Ethereum’la ilgili bütün haberleri çok sıkı bir şekilde takip etmekte yarar var. Ethereum 2.0’a geçilemezse Ethereum’un geleceği gerçekten soru işareti.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: