Halving sonrası olası Bitcoin maliyeti hesaplandı

TradeBlock, Mayıs ayındaki Bitcoin blok ödülü yarılanmasından sonra 1 BTC üretme maliyetinin 12,525 dolar olacağını öngörüyor.

Blockchain analitiği şirketi TradeBlock, yayınladığı yeni bir raporda, Bitcoin’in blok ödülü yarılanmasından (halving) sonraki üretim maliyetini hesapladı.

Söz konusu yarılanma, şu anki verilere göre, 12 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşecek ve blok ödülü, 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye indirilecek.

Kripto para piyasalarının merakla beklediği en önemli olayların başında gelen yarılanmadan sonra yaşanabilecekler belirsizliğini koruyor. Birçok şirket, bu olay çevresinde olup bitenle ilgili çeşitli projeksiyonlar oluşturuyorlar. Bunlardan biri olan TradeBlock, yarılanmanın ardından 1 BTC üretmenin yaklaşık maliyetinin 12,525 dolar olması gerektiğini belirtiyor. TradeBlock tarafından ortaya konan bu rakam, şimdiki 6,851 dolarlık maliyetin neredeyse iki katı.

12,525 dolarlık tahmin, Bitcoin üretmek için kullanılan donanımların toplam hesaplama gücünü ifade eden “hash rate” seviyesinin mevcut haliyle kalacağını varsayıyor. Ayrıca elektrik maliyeti de kilovat saat başına 6 cent olarak alınıyor. Birtakım büyük kripto para madenciliği şirketleri bu maliyeti 2 cent’e kadar indirebiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: