Hacker’lar, 42 milyon dolarlık kripto para istiyor: “Yoksa, Trump’ın kirli çamaşırlarını dökeriz”

Bilgisayar korsanları aralarında Donald Trump’ın da bulunduğu birçok ünlü isme ait gizli bilgileri ifşa etme tehdidi karşılığında 42 milyon dolar fidye talep ediyor.

Bilgisayar korsanları, ünlülerin avukatlığını üstlenen bir hukuk bürosunu hedef aldı ve kripto parayla fidye istedi. Şirket talebi karşılamazsa bilgisayar korsanları, çeşitli ünlülerin “kirli çamaşırlarını” yayınlamaya hazır olduklarını ve bu listede ABD Başkanı Donald Trump’ın da yer aldığı tehdidinde bulundular.

Saldırı, REvil adındaki bir hacker grubu tarafından gerçekleştirilirken Grubman Shire Meiselas & Sacks (GSMS) hukuk bürosundan yapılan açıklamada olay doğrulandı. Korsanlar, şirketin sözleşmelerini, kişisel e-postaları ve yazışmaları içeren özel verilerin 756 GB boyutunda olduğunu iddia ediyor. Eğer istediklerini alamazlarsa, Lady Gaga ve Barbra Streisand gibi ünlülerin özel bilgilerini ifşa edecekler.

Lady Gaga’nın belgelerini yayınladılar

Dahası bilgisayar korsanları, ellerinde Trump’ın yeniden seçilme olasılığını azaltabilecek bilgilere sahip olduklarını da ileri sürüyorlar. Dün Lady Gaga’ya ilişkin 2.4 GB boyutundaki belgeleri yayınlayan hacker’lar, “Talep ettiğimiz fidye artık öncekinin iki katı ve 42 milyon dolar… Yayınlayacağımız bir sonraki kişi Donald Trump olacak. Seçim yaklaşıyor ve tam zamanında bir ton kirli çamaşır bulduk.” diyor. Bilgisayar korsanları, bunun için bir hafta süre tanıdı.

Paylaşılan ekran görüntüsüne göre, belgeleri çalınan ünlüler arasında kimlerin isimleri yok ki… Madanno, Mariah Carey, Nicki Minaj, U2, Jessica Simpson, Ella Mai…

GSMS’nin hacker’ların istediği 21 milyon dolara karşılık yalnızca 365 bin dolar ödemeyi teklif ettiği, hacker’ların da bunun üzerine fidyeyi 42 milyon dolara çıkardığı belirtiliyor.

İlk vukuatları değil

Aynı grup, Ocak ayında İngiltere merkezli kripto para şirketi Travelex’i hedef almıştı. Travelex, çaldırdığı dosyaları geri almak için 2.3 milyon dolarlık BTC ödemesi yapmıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: