Güney Kore’de gizlilik odaklı kripto paralar resmen yasaklanıyor

Güney Kore’de getirilecek yeni düzenlemelerle birlikte Monero (XMR) ve Zcash (ZEC) gibi gizlilik odaklı kripto paraların alım satımı resmen yasaklanacak.

yasak

Güney Kore’de ülkenin düzenleyici kurumu Finansal Hizmetler Komisyonu’nun Finansal İstihbarat Birimi (FIU), kripto paralarla ilgili olarak gelecek yıl yürürlüğe girecek düzenlemeleri açıkladı.

Yerel medyaya göre, Zcash (ZEC) ve Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı kripto paralar, yeni hükümler uyarınca resmi olarak yasaklanacak.

Güney Kore’de kullanıcılarına işlem gizliliği sağlayan bu kripto paralar, bir süredir zaten sıkı önlem altındaydı. 2020 yılı boyunca Güney Kore merkezli büyük kripto para borsaları, gizlilik odaklı kripto paraları liste dışı etmeye zorlanmıştı. Bu çabaların sonucunda artık ülkede Monero ve Zcash gibi paraları listeleyen borsa kalmadı.

Getirilecek düzenlemelerden bazıları ise bankaları ilgilendiriyor. Buna göre, müşterilere itibari para kanalı sunan bankaların yalnızca kimlik numaralarıyla doğrulanmış ve gerçek ada sahip kripto para borsası hesaplarıyla çalışmaları şart koşuluyor. Bunlara ek olarak bankalar, borsalarda kara para aklamayı önleme (AML) risk değerlendirme kontrollerini yürütmekten de sorumlu tutulacak.

Getirilecek değişiklikler 24 Mart 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konulacak.

Gizlilik coin’leri hangileri?

Piyasada gizlilik temelli olan 30’un üzerinde kripto para projesi var. Bunların başlıcaları Monero, Dash, Zcash, Verge, Horizen, PIVX, BEAM, Grin olarak sıralanabilir.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: