Güney Kore, Bitcoin’den vergi almaya başlıyor

Güney Kore hükümeti, hazırlanan düzenlemeler onaydan geçtikten sonra önümüzdeki yıldan itibaren Bitcoin’den vergi alacak.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Güney Kore gelecek yıldan itibaren Bitcoin ve diğer kripto paralardan vergi almaya başlayacak.

Vergi, parlamentonun onayından geçtikten sonra Bitcoin madenciliği faaliyetleri ve ICO’lardan elde edilen gelirler için de geçerli olacak.

Ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Bilgi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ile mevcut vergi kanununda kripto para endüstrisini de içerecek şekilde değişiklikler yapılmasını önerdi.

Eylül ayında bakanlık, getirilen değişiklikleri parlamentoya sunacak. Onaylanmasının ardından 2021’de yürürlüğe girecek olan yasa, dijital varlıkların nakit karşılığında satılmasından sağlanan kârların vergilendirilmesine olanak tanıyacak. Kripto paralar arasındaki alım satım vergiden muaf tutulacak ve benzer şekilde zararına yapılan satışlar da bu kapsamda değerlendirilecek.

Konuyla ilgili bir bakanlık yetkilisi, “Yerli ve yabancı yatırımcıların sanal varlıklardan elde ettikleri kazançlar üzerinden sermaye kazancı vergisi veya diğer gelir vergisini gözden geçiriyoruz. Önerilen değişiklik, Temmuz ayında ilan edilecek ve Eylül’de onaya sunulacak.” dedi.

Güney Kore hükümeti, daha önce Bitcoin’i vergilendirme girişimlerinde bulunmuştu fakat hükümetten farklı görüşler nedeniyle düzenlemeler bir türlü uygulanamamıştı.

Bir vergi uzmanı olan Seung Seung-young, planlanan düzenlemelerin yatırımcılar tarafından sömürüye açık olacağını düşünüyor. Seung-young, “İşleminizi, bir borsaya uğramaksızın kişiler arasında yaparsanız vergilendirmeyi önleyebilirsiniz. IP izleme ile dahi, çok sayıda hedef olduğunda idari mailyetler artacak ve her gün takip edilmesi zor olacaktır.” dedi.

Kore Blockchain Derneği Başkanı Kim Yong-min ise hükümetin kripto parayı gerçekten anlayan bir alt yapı oluşturmasının üç ila dört yıl alacağı görüşünde.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: