Glassnode: Erişilebilen Bitcoin sayısı azalıyor

Piyasa analiz şirketi Glassnode’un CTO’su Rafael Schultze-Kraft, erişilebilir durumda olan Bitcoin sayısının her geçen gün azaldığını vurguladı.

Zincir üstü piyasa analiz şirketi Glassnode’un teknoloji yöneticisi Rafael Schultze-Kraft, Bitcoin arzıyla ilgili rakamlar vererek çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Hem Twitter’dan hem de Glassnode’un sayfasından Bitcoin yatırımcılarının gittikçe HODL felsefesine uyduklarını belirten başarılı CTO, en büyük kripto paranın her geçen gün daha da arzı kısıtlı bir değer saklama aracına dönüştüğünü vurguladı.

Twitter’dan 2020 yılındaki Bitcoin’i değerlendiren Schultze-Kraft bir grafik paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“2020 yılındaki en önemli Bitcoin grafiklerinden bir tanesi bu… Bitcoin likiditesi artık eziliyor. Yatırımcılar tamamen saklama yoluna gidiyorlar ve erişilebilen BTC sayısı azalıyor.

Bu sene tam 1 milyon BTC likit olmayan bir duruma geldi. Örnek olarak kurumlar elde ettikleri coin’lerin yüzde 25’ten azını harcadılar. Artık sizin için satın alacak çok daha az BTC var.”

“Bu yükseliş gösteren bir senaryo…”

Glassnode’un internet sitesindeki yazısında daha da detaylı bir anlatım yapan Schultze-Kraft, toplam arzın yüzde 88,5’lik bölümünün çıkarıldığını ve şu anda dolaşımdaki miktarın 18,6 milyon BTC olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Ancak alınabilecek ve satılabilecek Bitcoin sayısı bu rakamdan çok daha düşük. Sadece kayıp Bitcoin’ler değil (yaklaşık 3 milyon) aynı zamanda yatırımcıların her geçen gün daha da HODL mantalitesine geçmesi bunu sağlıyor. Bitcoin zaman geçtikçe daha da büyük bir değer saklama aracı haline geliyor. Dolayısıyla likit BTC sayısı da gitgide azalıyor.

Likit olmayan Bitcoin’lerin sayısını çıkarmak onun piyasasını anlamak açısından önemlidir. Eğer likit olmayan BTC sayısı artarsa arz tarafında bir kriz oluşur. Bu da Bitcoin üzerindeki satış baskısını azaltır. Bir başka deyişle de likit olmayan Bitcoin sayısının artması, yatırımcıların güçlü HODL hissiyatını gösterir ve bu da çok ama çok büyük bir fiyat yükseliş göstergesidir.

Bitcoin’in dolaşımdaki arzının yüzde 78’i likit değil. Sonuç olarak bu bölümün satın alınması çok zor. 14.5 milyon BTC şu anda likit olmayan bir durumda. Bu da sadece 4.2 milyon BTC‘yi alınabilir ve satılabilir konuma sokuyor.

2020 yılında fazladan 1 milyon BTC likit olmayan hale geldi. Bu çok büyük bir yükseliş sinyali. Aslında şu andaki boğa koşusu, bölüm bölüm bu likidite krizi tarafından götürülüyor”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: