Glassnode: Bitcoin arz ve likidite krizinde ama görülmüyor

Kripto para veri analizi şirketi Glassnode’un CTO’su Rafael Schultze-Kraft, Bitcoin’in bir likidite krizinde olduğunu ve bunun fazlasıyla görmezden gelindiğini söyledi.

bitcoin

Zincir üstü veri platformu Glassnode teknoloji direktörü Rafael Schultze-Kraft, önemli iddialar ortaya attı. Başarılı CTO, kişisel Twitter hesabından yaptığı değerlendirmede Bitcoin’in arz ve likidite krizinde olduğunu ve bunun fiyat açısından aşırı derecede olumlu bir durum olduğunu belirtti.

Önümüzdeki aylarda bu durumun etkilerinin fiyata yansımasının da görüleceğini belirten Kraft’ın ifadeleri şu şekilde:

“Bitcoin arz ve likidite krizinde. Bu aşırı derecede iyi bir durum ve fazlasıyla da görmezden geliniyor. Önümüzdeki aylarda bu durumun Bitcoin fiyatına önemli ölçüde yansıyacağını düşünüyorum. Verilere bir göz atalım.

1) Biriktirme dengesi

Biriktirilme adreslerinde tutulan Bitcoin sayısı 2.7 milyon. Bunlar, sadece Bitcoin alan ancak fon çıkışı hiç yapılmayan adresler. Gerçek hodler’lar dolaşımdaki arzın yüzde 14.5’ine sahipler ve bunları ellerinden çıkarmıyorlar.

2) Kaybedilen coin’ler

21 milyon Bitcoin mi? Bu senin dileğin. Bu sadece olması gereken miktar. Ancak kaybedilen Bitcoin’ler de düşünüldüğünde bu rakamın çok daha az olduğu bir gerçek. Ne kadar Bitcoin’in kayıp olduğu tam anlamıyla bilinmiyor ancak tahminler en az 3 milyon olduğu yönünde… Bu da, dolaşımdaki BTC arzının yüzde 16 daha az kısmının mevcut olduğunu gösteriyor.

3) Kurumsal BTC talebi

Grayscale (573 milyon dolar), MicroStrategy (475 milyon dolar), Square (50 milyon dolar), Ruffer (745 milyon dolar), MassMutual (100 milyon dolar) – ve hepsi arzı satın alıyor.

Siz sadece bu şirketlerin mi satın aldığını sanıyorsunuz? Tabii ki hayır. Çok daha fazlasının gelmesini bekleyin. Yavaş yavaş geliyorlar sonra aniden ortaya çıkacaklar.

4) Grayscale’den bahsedelim:

Grayscale Bitcoin Trust’ına son 6 ayda eklenen sayı 210 bin BTC. Son 6 ayda çıkarılan BTC sayısı ise 185 bin.

Evet bu doğru. Grayscale son 6 ayda çıkarılan Bitcoin sayısından daha fazla Bitcoin aldı. Biraz da arz krizi hakkında konuşun.

5) Borsa bakiyeleri

Borsalarda likidite yok oluyor. Borsalardaki fon tükenişinin en uzun olduğu dönemdeyiz. Ocak ayından bu yana borsalardaki BTC sayısında yüzde 20’lik bir düşüş söz konusu. BTC’ler artık uzun vadeli saklama için soğuk cüzdanlara çekiliyor.

6) Likit Bitcoin arzı

14,4 milyon BTC likit olmayan kuruluşlar tarafından tutuluyor. Bu da mevcut arzın yüzde 78’ine eşit!

Likit olmayan kuruluşlar aldıkları BTC’nin yüzde 25’inden azını harcıyorlar ve bir arz havuzu olarak hareket ediyorlar. Evet, bu ölçüme göre sadece yüzde 12’lik BTC arzı likit.

7) Bitcoin Madenci Arzı

Madenciler bu fiyatlardan satış mı yapıyor? Bu şekilde düşünmüyorum.

Madencilerin harcanmamış arzında (madenci adresini hiç terk etmemiş BTC) son ödül yarılanmasından sonra artış söz konusu.

Şu andaki madenci bakiyesi: 1.7 milyon BTC”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: