Gizemli madenci 9,000 Bitcoin Cash’i ele geçirmeyi başardı

Bilinmeyen bir madenci, iki yıl boyunca kayıp Bitcoin Cash’leri sahiplerine iade etmek yerine ele geçirdi ve bu şekilde 9000 BCH biriktirdi.

Bitcoinist‘te yer alan habere göre, iki yıl boyunca, bilinmeyen bir maden kuruluşu kayıp Bitcoin Cash (BCH) adreslerini temizlemeyi başardı ve coin’leri sahiplerine iade etmek yerine kendi hesabına çekti.

2017’deki Bitcoin Cash hard fork’undan sonra coin’ler büyüdü

Bitcoin Cash (BCH), Ağustos 2017’de piyasaya sürüldükten hemen sonra bir sorunla karşı karşıya geldi. Adreslerdeki format benzerliklerinden ötürü, BCH sahipleri coin’lerini yanlışlıkla Bitcoin Cash ağının desteklemediği SegWit adreslerine gönderdi. Yıllar geçtikçe de BCH’lerin gönderilme problemi ortadan kaldırılamadı ve sonunda da 18,000 BCH yanlış adreslere gönderilmiş oldu. SegWit adreslerinin yenilenmesiyle 2018 ve 2019’da birçok yanlış işlem gerçekleşti.

Coinmetrics’in elde ettiği yeni verilere göre ise coin kurtama programları bulunan havuzlar bu paraların yarısını kurtarmayı başardı ve sahiplerine iade etti. Ancak ‘bilinmeyen’ bir madenci 9,000 BCH’yi temizleyecek kadar blok oluşturmayı başardı.

Jameson Lopp@lopp

An unknown miner has swept up nearly 9,000 BCH that were mistakenly sent to SegWit addresses (which are only redeemable on Bitcoin.) Over $3M as of today. H/T @khannib @coinometrics https://coinmetrics.substack.com/p/coin-metrics-state-of-the-network-536 …

Resmi Twitter'da görüntüle

Coinmetrics, sorunu kayıp coin’lerin yüzlere ulaştığı ilk günlerden bu yana izledi. BTC.com gibi madenciler, küçük talepler için bir form bile açtı. Daha sonra havuz, küçük meblağlar için kurtarma işlemlerini durdurmaya karar verdi ve minimum 100 BCH kurtarmak için 10 BCH ücret belirledi.

Şu ana kadar kayıp paraların en büyük taşıyıcıları BTC.com ile BTC.top oldu. Bununla birlikte kim olduğu bilinmeyen bir madenci bugüne dek 8 bin 763 BCH elde etti ve bundan sonra da daha fazla kazanabileceği belirtiliyor.

Bitcoin Cash ekibi, adres biçimini 2018 yılının sonlarına doğru değiştirdi ve yanlış yere gönderilen coin’lerin sayısı 2019 yılının Nisan ayından beri önemli ölçüde azaldı.

Kullanıcıların transfer işlemi yaparken adresin doğruluğundan emin değillerse bunu test etmek için ilk önce küçük bir transfer yapmaları öneriliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: