Gizemli Bitcoin madencisinden çarpıcı mesaj: “Palavracı ve sahtekâr”

Bitcoin’in ilk günlerinden bir madenci tarafından oluşturulan gizemli bir mesajda kendinin Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright için “palavracı ve sahtekâr” deniyor. İlginç olan şu ki mesajın imzalandığı adresler, Wright’ın Satoshi Nakamoto olduğunu kanıtlamak için kullandığı adreslerle aynı!

İlk yıllarda çıkarılan Bitcoin’leri içeren 145 cüzdan ile imzalanan bir mesajda, kendisinin “Satoshi Nakamoto” olduğunu iddia eden Craig Wright için “palavracı ve sahtekâr” deniyor.

Wright, uzun yıllardır kendisinin Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olduğunu ispatlamak için türlü uğraşlara girişiyor. Bunun için son olarak kendisine ait olduğunu ileri sürdüğü ve toplamda 1 milyondan fazla BTC barındıran adresleri göstermişti. Bugün ise Wright’ın iddiasını çürütecek cinsten bir gelişme yaşandı. Wright için “palavracı ve sahtekâr” nitelemesi yapılan mesajı imzalayan 145 adres, Wright’ın kendisine ait olduğunu iddia ettiği adresler içinde yer alıyor! Mesajda ise “Craig Steven Wright, bir palavracı ve sahtekârdır. Bu mesajı imzalayabilecek anahtarları yok. […] Hepimiz Satoshi’yiz.” deniyor.

Mesajı imzalayan adreslerin 2009 yılından gelen adresler olduğu belirlendi. Bu durum, mesajın Satoshi Nakamoto tarafından imzalanmış olabileceğinin düşünülmesine yol açtı. Bilindiği gibi Bitcoin de aynı yıl piyasaya çıkmıştı. Bununla beraber, söz konusu bloklar, “Patoshi” kalıplarının dışında kalıyor. Bu durum, mesajın sahibinin Bitcoin’in asıl mucidi olduğu ihtimalini zayıflatırken olmadığına dönük kesin bir yargıyı da mümkün kılmıyor.

145 adreste 7200 BTC var

Mesajı imzlayan 145 adresin tamamı 2009 ve 2010 yıllarında oluşturulmuş. Şu anda bu adreslerde toplamda 7200 BTC tutuluyor. 7200 BTC, mevcut fiyatlarla 63 milyon dolar ediyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: