General Motors, Bitcoin kabulünü değerlendirecek

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımından sonra bir Bitcoin açıklaması da bir başka araba üreticisi General Motors’dan geldi.

general-motors

ABD ve dünyanın en büyük araba üreticilerinden olan, Cadillac ve Chevrolet gibi dev şirketleri bünyesinde barındıran ve 100 yıldan fazla bir süredir motor üreten General Motors’dan da Bitcoin açıklaması geldi.

“Yatırım yok ama ödeme ve servis hizmeti olabilir”

CNBC’ye açıklamalarda bulunan şirket CEO’su Mary Barra, şu anda Tesla’nın yaptığı gibi Bitcoin’e yatırım yapma plânlarının olmadığını ama en büyük parayı takip ettiklerini söyledi:

“Bitcoin’e yatırım yapma plânımız yok. Nokta. Burası çok net. Bu konuda gelişmeleri izliyoruz. Değerlendiriyoruz. Eğer müşteri talebi olursa arabalar ve servis için kısıtlı bir tarzda ödeme alınması durumunu değerlendiririz”

Bilindiği üzere GM, Tesla ve diğer araba üreticilerinin çoğu gibi araçlarını müşterilere direkt olarak satmıyor. Satışlar ‘franchise’ verilerek yani marka ismi kullanma hakkı verilerek yapılıyor. Dolayısıyla GM, kripto para ile satış kararı alırsa, sistemi kendisine direkt olarak bağlı olmayan tüm satış yerlerine entegre etmek zorunda kalacak.

Tesla’nın bu haftaki Bitcoin açıklamalarının ardından gözler hem diğer büyük S&P 500 şirketlerine hem de özellikle uzakdoğudaki dev araba üreticilerine çevrilmişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: