Gavin Andresen: Satoshi, Bitcoin tahmininde yanılmış olabilir

Gavin Andresen,Bitcoin

Satoshi Nakamoto’nun halefi olarak kabul edilen Gavin Andresen, Nakamoto’nun önemli bir Bitcoin tahmini hakkında yanılıyor olduğunu düşünüyor.

Satoshi Nakamoto’dan sonra Bitcoin’in lider geliştiricisi olan ve 2010 – 2014 yılları arasında bu görevi yürüten Gavin Andresen, Nakamoto’nun önemli bir Bitcoin tahmini hakkında yanılmış olabileceğini söyledi.

Andresen, Bitcoin’in gizemli yaratıcısının kripto paranın 2030 yılına kadar çok yüksek işlem hacmine veya sıfır hacme sahip olacağı öngörüsünde haksız çıkıyor olabileceğini ileri sürdü.

Nakamoto, yıllar önce, “Bitcoin’in işlem hacmi, 20 yıl içinde ya çok büyük ya da sıfır olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Andresen, bu öngörünün Bitcoin’in hâlâ kullanıldığı, ne unutulup terk edilmiş ne de ana akım hâline gelmiş niş bir değer deposu olarak kaldığı orta yer olasılığını göz ardı ettiğini yazdı.

Amerikalı bilgisayar programcısı, “Satoshi bu konuda yanılıyor olabilir. Bitcoin, 10 yıl içinde bugün olduğu gibi aynı işlem hacmiyle altını sevenler için niş bir coin olabilir.” dedi.

2010 yılının Aralık ayında Satoshi Nakamoto ile çalışmaya başlayan Andresen’in daha önce pek çok kez bizzat Satoshi Nakamoto olduğu iddia edilmişti. Ayrıca Andresen bir dönemin meşhur Bitcoin musluklarının icatcısıydı. İlk Bitcoin musluğu Andresen tarafından 2010 yılının Haziran ayında kurulmuştu. Ünlü geliştiricinin oluşturduğu site, ziyaretçi başına 5 BTC dağıtıyordu.

“Satoshi’nin Bitcoin’den ayrılmasında rolü var” iddiası

Şimdiye kadar tekrarlanan bir teoriye göre, Nakamoto’nun Bitcoin projesinden ayrılmasında CIA’in ve yazılım geliştiricisi Gavin Andresen’in dahli var. Önceden Bitcoin projesinde lider geliştirici olarak görev yapan Andresen, Nakamoto’nun da halefi kabul ediliyor.

Andresen, 27 Nisan 2011’de CIA binasındaki gelişmekte olan teknolojiler konferansında Bitcoin’i konuşmak için davet aldığını ve bu konuşmaya hazırlandığını iddia etmişti.

Andresen, o günlerde bu konuyla ilgili olarak şunları yazmıştı:

“CIA‘de Bitcoin’i konuşmanın, onların yapmalarını istemediğimiz bir şey yapmaya çalışacakları ihtimalini artıracağını düşünmüyorum, bu yüzden de çok az endişeliyim. Davetlerini kabul etmenin ve Bitcoin’in ne olduğunu onlara açık açık anlatmanın, onu bir tehdit olarak görme ihtimallerini azaltacağını düşünüyorum.”

İlginç olan şu ki; Andresen’in bu duyurusundan yalnızca 4 gün önce, Nakamoto Mike Hearn’e yolladığı ilginç e-postada, “Başka şeylere geçtim. Proje Andresen ve diğer herkesle emin ellerde.” ifadelerini kullanıyordu.

%d blogcu bunu beğendi: