G20, stabil kripto paraların düzenlenmesi için tavsiye kararlarını açıkladı

G20’nin Finansal İstikrar Kurulu (FSB), küresel stabil kripto para birimlerinin nasıl düzenlenmesi gerektiğine yönelik tavsiyelerini yayınladı.

G20’nin denetim organı Finansal İstikrar Kurulu (FSB), “küresel stabil kripto para birimlerinin” düzenlemesine yönelik birtakım tavsiyelerde bulundu.

Bugün 67 sayfalık bir raporla yayınlanan bu 10 tavsiyenin Facebook’un Libra’sı gibi küresel stabil kripto paraların tutarlı ve etkili bir şekilde düzenlenmesini teşvik etmek amacıyla oluşturulduğu belirtiliyor.

FSB’den yapılan açıklamada, “Tavsiyeler, GSC’lerin (küresel stabil kripto para birimleri) sorumlu invasyonu destekleyip yerel yaklaşımların uygulanması noktasında hükümetlere yeterli esneklik sağlarken hem yurt içi hem de uluslararası düzeyde ödeme ve/veya değer deposu olarak kullanılmasıyla alakalı potansiyel riskleri azaltmayı hedefliyor.” denildi.

20 üyeden oluşan G20 ülkeleri arasında Türkiye de bulunuyor. Diğer üyeler şöyle: Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Güney Kore, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği.

FSB, küresel stabil kripto paraların oluşturduğu risklerle orantılı düzenlemelerin getirilmesini amaçladığını fakat bununla birlikte bu risklerin zamanla nasıl değişebileceğinin de dikkate alındığını vurguladı. Denetim organı, tavsiyelerin stabil kripto paraların temelindeki teknolojiden bağımsız olarak “aynı kurallar, aynı riskler” ilkesini gözettiğini söyledi.

Tavsiyeler, 15 Temmuz’a kadar halka açık geri bildirimlere serbest olacak. Nihai tavsiyeler, geri bildirimlerin dikkate alınmasıyla Ekim ayında yayınlanacak.

“Finansal istikrarı tehdit edebilirler”

Öte yandan kurul, birçoğu uluslararası olarak kullanılabilen mevcut stabil kripto paraların hala küçük ölçekli olduğunu ve finansal istikrar için herhangi bir risk oluşturmadığını ifade etti. Bununla birlikte FSB, kullanımlarının önemli ölçüde büyümesi durumunda bunun değişebileceğini söyledi.

Stabil kripto para birimleri arasında en büyüğü olan Tether, şu anda 6.3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Stabil kripto para birimlerinin düzenlenmesine yönelik girişimler, Facebook’un kripto para projesi Libra ile birlikte hız kazanmıştı. Arkasında Facebook dışında daha sonradan ayrılan Visa, Mastercard ve PayPal gibi büyük oyuncuların olduğu Libra, dünya çapında birçok hükümetten tepki çeken bir proje olmuştu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: