Filipinler açıkladı: Büyük Ethereum dapp’i bir Ponzi

Ethereum ağında en çok kullanılan merkezi olmayan uygulamanın (dapp) bir Ponzi planı olduğu bildiriliyor.

ethereum

Ethereum’da son dönemde işlem ücretlerinin artmasının nedeni bulundu. Ağda büyük oranda gaz tüketen ve Ethereum’da aktivitenin yüzde 25’inden sorumlu olduğu belirlenen bir Ethereum dapp’i (merkezi olmayan uygulama) keşfedildi.

Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, “Forsage” adındaki bu uygulamanın potansiyel bir Ponzi planı olduğu bildirildi.

Komisyon, yakın zaman önce yaptığı duyuru ile kullanıcılara, uygulamayı kullanmalarını derhal bırakmalarını tavsiye etti ve uygulamanın sahibinden de resmi kayıt yaptırmasını talep etti.

Konu hakkında, “Komisyon tarafından toplanan sayısız rapor ve bilgiye dayanarak Lado Okhotnikov başkanlığında, FORSAGE adı altında Filipinler’de komisyon tarafından YETKİLENDİRİLMEMİŞ yatırım alma faaliyetlerinde bulunduğu tespit edilmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Forsage, kendini “tamamen merkeziyetsiz bir ‘matrix’ pazarlama projesi” olarak tanımlıyor. Forsage, benzer birçok dolandırıcılık projesinde olduğu gibi çok seviyeli bir pazarlama planına sahip. Ayrıca uygulama, sıralama sitesi DappStats’ta yüksek riskli uygulama olarak sınıflandırılıyor.

Öte yandan burada söz konusu olan, merkeziyetsiz bir uygulama olduğundan komisyonun yaptırımı sınırlı kalıyor. Hatta uyarıdan sonra bile Forsage, kullanılmaya devam etti. DappStats verilerine göre uygulama, son 24 saatte 4 bin 74 kullanıcı tarafından kullanıldı ve 1.9 milyon dolar değerinde işlem hacmine ulaştı. Bu rakamlar, birkaç gün öncesinde çok daha yüksekti. Haberin yayına girdiği dakikalarda, Forsage’in tüm Ethereum ağının gas tüketiminin yüzde 12’sinden tek başına sorumlu olduğunu belirledik.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: