Fed’den stabil kripto para ve CBDC’ler için yönetici ilanı

ABD merkez bankası Fed, stabil kripto para birimleri ve merkez bankası dijital paralarının artı ve eksilerini değerlendirecek bir “Dijital Yenilikler Politika Programı Yöneticisi” arayışında.

LinkedIn’de yayınlanan iş ilanına göre, pozisyon için aranan isim, giderek büyüyen bir dijital ortamda para ve ödeme platformlarının değişen doğası, stabil kripto paralar ve merkez bankası dijital paraları gibi dijital varlıklarla ilişkili potansiyel fayda ve riskleri araştırmanın yanı sıra dijital yeniliklerin finansal hizmetlerin işleyişi ve gözetimi üzerindeki etkisi, yeni ortaya çıkan ödeme platformları, faaliyetleri ve kurumlarının denetleyici ve düzenleyici çerçevesi ile ilgilenecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz haftalarda Princeton Üniversitesi’nin bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, bankanın teknolojiyi anlamak ve merkez bankası dijital paralarıyla (CBDC’ler) gelen politika sorularını incelemek için büyük yatırımlar yaptığını söylemişti. Başkan, aynı etkinlikte dijital para çıkarma konusunda Powell, “İlk olma ihtiyacı hissetmiyoruz. Zaten ilk hamle avantajımız var, çünkü rezerv para birimiyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Powell, dijital paraların mevcut sistemi tamamlayabileceğini düşünüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: