Fed, faiz oranlarını sıfırladı, Bitcoin yükselişe geçti

Amerikan merkez bankası Fed, acil durum indirimine giderek faiz oranını sıfıra çektiğini duyurdu ve 700 milyar dolarlık yeni bir parasal genişleme programı başlattı. Açıklama sonrası ilk dakikalarda, Bitcoin’in fiyatı 5180 dolardan 5950 dolara yüzde 15 arttı.

Amerikan merkez bankası Fed, gösterge faiz oranını sıfıra indirdiğini ve yeni bir parasal genişleme programı başlattığını duyurdu.

Fed’in açıklamasında, koronavirüs salgının ABD dahil birçok ülkede ekonomiye zarar verdiği belirtilerek ekonomiyi virüsün etkisinden korumak üzere faiz oranlarının sıfırlandığı, ayrıca 500 milyar dolar hazine, 200 milyar dolar mortgage tahviliyle 700 milyar dolarlık devasa bir parasal genişleme programı başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, “Federal Reserve, kredi piyasalarını dikkatle izliyor ve hanehalkına ve işletmelere kredi akışını desteklemek ve böylece maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini teşvik etmek için tüm araçlarını kullanmaya hazır.” ifadeleri de yer aldı.

Bankaların sermaye yeterlilik rasyosunu da sıfırlayan Fed, dolar likiditesini artırmak amacıyla Kanada, İngiltere, Japonya, İsviçre ve Avrupa Merkez Bankası ile arasındaki swap hatlarını tekrar açtı.

Fed, ilk 40 milyar dolarlık alıma yarın başlayacak.

Bitcoin’de sıçrama

Bitcoin, Fed’in bu hamlesine anında tepki verdi. Bir numaralı kripto para açıklama öncesi 5180 dolar seviyesinde işlem görürken dakikalar içinde hızla 6000’e dayandı. Bitcoin’le birlikte diğer kripto paralar da yükselişe geçti.

Fed’in faizi sıfırlaması sonrası Bitcoin’in fiyat hareketi

Donald Trump tebrik etti

ABD Başkanı Donald Trump, Fed’in faiz indiriminden hoşnut. Trump, karar sonrası “Bu gerçekten harika bir haber. Ülkemiz için harika. Fed’i tebrik ediyorum.” dedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: