FBI Tarafından Aranan BitClub Network’ün Başı Kıskıvrak Yakalandı

Dünya çapında on binlerce kişiden 722 milyon doların üzerinde vurgun yaptığı ileri sürülen BitClub Network dolandırıcılığını yöneten Russ Albert Medlin, Endonezya’da yakalandı.

Endonezya polisi, büyük kripto para dolandırıcılığı olarak bilinen saadet zinciri BitClub Network’ün (BCN) sahibi ABD vatandaşı Russ Albert Medlin’i başkent Jakarta’da yakaladı. Operasyon ise Medlin’in de dahil olduğu iddia edilen bir çocuk istismarı olayıyla ilgili bir ipucu elde edilmesiyle başladı.

Jakarta Siber Suçlar Müdürlüğü’nden elde edilen bilgilere göre Medlin, pazar günü Güney Jakarta’da Kebayoran Baru adlı bölgede yakalandı. Aynı gün polisler ilk olarak reşit olmadıkları belirtilen iki kadını Medlin’in dairesinden çıktıktan sonra yakaladı ve gözaltına aldı. Sorguya giren kadınlar, çocuk fahişelik zincirinin bir parçası olduklarını kabul ederken Medlin’in de düzenli müşteriler arasında olduğunu söylediler.

Jakarta polisi Medlin’i reşit olmayan kişilere karşı cinsel tacizle suçlarken Medlin’in 15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi. Ancak Medlin’in daha önceden de çocuk taciziyle ve başka yasa dışı işlerle ilgili sabıkasının da bulunması bu cezayı daha da artırabilir.

Interpol’ün de Medlin’i 2006 ve 2008 yıllarında çocuk tacizi suçlarından ötürü listelediği belirtiliyor. O dönemki suçlamaların ikincisinde Medlin, 14 yaşındaki bir kıza tecavüz ve çocuk pornosu bulundurmaktan 2 yıl hapis yatmıştı.

BitClub Network, dolandırıcılık, Medlin ve FBI

BCN, ilk olarak yasal bir Bitcoin madencilik şirketi olarak tanıtıldı. Kullanıcılardan yatırım talep edilirken karşılığında BCN madencilik havuzundan elde edilen gelirlerden pay vadedildi. Üyelere, referans ya da sponsorluklar vasıtasıyla daha fazla gelir elde edebilecekleri söylendi.

BitClub Network’ün tanıtımının yapıldığı bir toplantı, fotoğrafta: Russ Albert Medlin

BCN’yi cazip kılan şey ise 2014’ten 2019’a kadar şirketin yaşamasıydı. Ancak katılımcılar madencilik operasyonlarının blok ödüllerinden hiçbir zaman pay alamadılar. Hatta tam tersine üyelerden küçük ödemeler alındı. Ödüllerden paylarını almak isteyenlerin ise büyük ödemeler yapması istendi.

BCN, şirketin arkasında hiç kimsenin olmadığını, tamamen girişimciler, profesyoneller ve teknolojiseverler tarafından yönetilen bir oluşum olduğunu açıklasa da birçok haber ve rapor tüm projenin arkasında Medln’in olduğunu işaret ediyordu. Hatta bir Youtube videosunda Medlin, “Herkes benim adamım” yorumunu bile yapmıştı.

FBI, Medlin’in yanında, Matthew Brent Goettsche, Jobadiah Sinclair Weeks, Joseph Frank Abel ve Silviu Catalin Balaci adlı kişileri de bu saadet zinciri dolandırıcılığına katılmakla suçladı. 2019 Aralık’taki bir basın açıklamasına göre; ABD Adalet Bakanlığı bu kişileri, BitClub Network adlı organize dolandırıcılık örgütüne üye olmakla suçladı.

Kayıtlı olmayan menkul değer olan ‘BCN shares’ satmak da suçlamaların içinde yer aldı.

ABD ve Endonezya arasında bir suçlu iade anlaşması olmadığı için Medlin’in ülkesindeki suçlar konusunda ne söyleyeceği ve iki ülkenin nasıl bir politika izleyeceği de merak konusu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: